Piyasadaki 19 öksürük şurubundan 15’inin öksürüğü geçirmede hiçbir faydası yok

Kategori: Eczacılık, Farmasötik / İlaçlar, Sağlık Gündemi Print

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, halen eczanelerde satılan 19 öksürük şurubunun 15’i işe yaramıyor. Sonuçları American Chemical Society dergisinde yayımlanan araştırma ayrıca bal ve limonun öksürük şurubundan daha etkili olduğunu da gösterdi. Ancak uzmanlar, bu araştırmaya ihtiyatlı yaklaşmak gerektiğini ve bu sonuçların mutlaka yeni çalışmalarla teyit edilmesi gerektiğini vurguluyor. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, “Araştırmayı okudum, 19 tane şuruptan 15’i birbirine benzer olan ve temel amacı öksürüğü kesmek olan ilaçlar. Öksürüğün nedenini iyi anlamak gerekir, aksi halde öksürük şuruplarının tümü ‘tü kakadır, kullanılmaması gerekir’ demek biraz ağır bir ifade olur” diyor.

Şurubun etkisi öksürüğün nedeni ile bağlantılı

Araştırmaya göre öksürük şurupları plasebo etkisi gösteriyor. Yani etkisi olmasa da psikolojik olarak rahatlama sağlıyor. Türkiye’deki uzmanlar araştırmanın çıkarımlarının tamamen doğru olmadığını söylüyor. Prof. Çuhadaroğlu, “Balgamınız varsa ya da öksürüğünüz alerjikse, reflü nedeniyle öksürüyorsanız zaten onları baştan kesmeyeceği belli. O yüzden sınıflarken çalışmayı doğru okumak gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Çocuklarda öksürük nedenleri iyi sorgulanmalı!

Bitkisel karışımlar ne zaman kullanılmalı?

Amerikalı bilim insanları bal ve limonun öksürük için şuruptan daha faydalı olduğunu savunuyor. Prof. Çuhadaroğlu’nun bu konudaki görüşü ise şöyle: “Özellikle keskin baharat özelliği taşıyan zencefil, limonlu su, adaçayı, bazı bitkisel çaylar hem sıvı ihtiyacını karşılıyor hem de aromaları nedeniyle katkı sağlıyor. Hekim olarak biz buna karşı değiliz ama bazen hakikaten karışık, sofistike, akla yatkın olmayan tarifler görüyoruz, onlardan da uzak durmak gerekiyor.”

Bitkisel yöntemler, hiçbir hastalığı olmayanlarda görülen ağırlaşmamış öksürükte denenebilir. Ancak kronik hastalığı olanların mutlaka bir uzmana görünmesi gerekiyor.

Pek çok hastalığın belirtisi olabilen öksürüğü sesinden tanımak mümkün

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla