Pek çok hastalığın belirtisi olabilen öksürüğü sesinden tanımak mümkün

16 Aralık 2013   |    29 Mart 2024    |   Kategori: Allerji / Astım, Mevsim Hastalıkları Print

Öksürük; başta üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere pek çok önemli hastalığın ortak belirtisidir. Doğru ve etkili bir tedavi için öksürüğe eşlik eden belirtilerin iyi değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Uz. Dr. Füsun Soysal, farklı öksürük çeşitlerinin farklı hastalıklara işaret edebileceğini belirterek öksürüğün ne tür hastalıkların belirtisi olduğunu ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

Öksürük vücudun bir savunmasıdır

Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık verir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilensıvı geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir.

3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen seneler sürebilir.

Öksürüğün nedeni psikolojik olabilir

Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması kuru öksürüğe neden olan hastalıklar arasındadır. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe neden olabilir. Ayrıca; kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları da öksürük nedenleri arasındadır. Zaman zaman öksürüğün nedeni psikolojik de olabilir.

Öksürük neden olur, nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen tedaviler

Sigara tüketimi ciddi hastalıkların teşhisini geciktirebilir

Sigara içen kişilerde zaman içinde sigara sayısının artmasına bağlı olarak bronşlar balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli devam ederse, öksürüğün artmasına ve kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu hastalar öksürüklerinin yalnızca sigaraya bağlı oluştuğunu düşünerek, ciddiye almazlar. Ancak, balgamlarında kan gördüklerinde öksürüğün başka bir neden bağlı olduğundan şüphelenerek doktora başvururlar. Bu durum da öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilir.

Şiddetli öksürük bayılamaya neden olabilir

Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de kuru öksürükler kişilerde krizlere neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorar, buda idrar kaçırılmasına neden olabilir. Göğüs kafesinde ağrılara ve fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok soruna yol açabilmektedir.

Çocuklarda öksürük nedenleri, türleri ve tedavisi

Süt- bal- karabiber öksürüğe birebir

Öksürükleri yumuşatmak için, sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak yararlı olabilir. Bunun yanında, en etkili öksürük şurubunun günde 2-2,5 lt su tüketimi olduğu unutulmamalıdır.

Tedavi öksürüğe değil nedenine yönelik olmalı

Kronik öksürüklerde tedavi şeklini öksürüğe neden olan hastalık belirler. Örneğin kalp yetmezliğinden kaynaklanan bir öksürük söz konusu ile öksürüğün geçirilmesi kalp yetmezliğinin tedavisi ile mümkün olmaktadır. Aynı şekilde alerji kaynaklı bir öksürük, alerjinin tedavi edilmesi ile durdurulabilir.

Çocuklarda öksürük nedenleri iyi sorgulanmalı!

Bilinçsiz kullanılan öksürük şurupları öksürüğün şiddetini artırabilir

Doktora danışılmadan öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilir. Veya balgam çıkarması gereken bir öksürükte,  öksürük kesici şuruplar balgam çıkmasına engel olabilir.

Mutlaka hekime başvurulması gereken durumlar

Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.
•    Öksürük, 3 haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa,
•    Öksürüğe yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı eşlik ediyorsa,
•    Balgamda kan görüldüyse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla