Polikistik over sendromu kimlerde görülür, en önemli belirtileri nelerdir?

Kategori: Diğer Hastalıklar, Kadın Hastalıkları Print

karın ağrısıPolikistik over sendromu, kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve birçok rahatsızlığa yol açan ciddî bir sağlık problemidir. Polikistik over sendromunun neden olduğu adet düzensizliği, kısırlık, aşırı tüylenme, saç dökülmesi, aşırı kilo alımı, cilt problemleri ve depresyon nedeniyle birçok tıp dalının ilgi alanına girdiğine dikkat çeken Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Şener, polikistik over sendromunun en önemli belirtileri hakkında kapsamlı bilgiler verdi:

Adet düzensizliği

En sık görülen belirti olup adet gecikmesi veya adet görmeme şeklinde ortaya çıkar. Bu kadınlar senede 8 veya daha az sayıda adet görürler. Bu da yumurtlamanın düzensiz olarak oluştuğunu gösterir. Düzensiz adet görmenin sonucunda endometrium denen rahim zarı düzensiz olarak kalınlaşmakta ve bu da kanser riskini arttırmaktadır.

Dikkat adet gecikmesinin nedeni polikistik over sendromu olabilir

Kısırlık

Kısırlık nedeniyle değişik merkezlere başvuran hastaların neredeyse yarısını polikistik over sendromu olan kadınlar oluşturmaktadır. Yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmaması gebe kalmayı engellemektedir.

Tüylenmede artış (Hirsutizm)

İstenmeyen tüylerde artış kadınlarda hemen her yaş grubunda psikolojik sıkıntı yaratan önemli bir faktördür. Doğal olarak var olan açık renkli ince tüyler, erkeklik hormonlarındaki dengesizlik nedeniyle, koyu siyah renk alma ve kalınlaşma eğilimindedir. Çoğunlukla göğüs bölgesinde tüylenme, dudakların üstü, çene, kol-bacak ve karın bölgelerindeki tüylerde kalınlaşma ve çoğalma saptanır.

Tedavisinde ilâç ve yeni tüy gelişiminin önlenmesi ve çıkmış tüylerin fiziksel metodlarla (lazer epilasyon gibi) alınması birlikte kullanılmalıdır. Hastaların ilâç tedavisinin ancak 6 aydan itibaren etkili olacağı konusunda uyarılması tedavinin başarısı için çok önemlidir.

Aşırı tüylenme (hirsutizm) nedir? Belirtileri, tanı ve tedavisi

Saç dökülmesi- Akne

Yüz, göğüs ve sırt bölgesinde önemli bir kozmetik problemdir. Özellikle ileri yaşlarda başlayan akneler çok tipik bir belirtidir.

Kilo artışı

Bu hastaların büyük bir çoğunluğu kilo vermek veya kilolarını korumak için ciddî mücadele vermektedir. Özellikle bel ve karın bölgesinde kalça bölgesine göre daha fazla yağ toplanması görülür. Bu, şeker ve insülin metabolizmasının bozulmasının doğal sonucudur.

Polikistik over sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Cilt-deri problemleri

Genellikle insülin metabolizmasındaki dengesizliğe bağlı olarak, akantozis nigrans adı verilen boyun, kasık ve koltuk altı bölgelerindeki cildin rengi değişir, siyahlaşmalar olur.

Polikistik over sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Depresyon-anksiyete

Doğrudan hormonal bozukluklar veya bunun yarattığı kozmetik sorunlar ve kısırlık sonucu oluşan psikolojik sıkıntılar, bu hastaların kendilerini toplumdan uzak tutmalarına, cinsel isteksizlik, suçluluk duygusu ve umutsuzluğa yol açmaktadır.

Polikistik over sendromunun belirtilerini içeren aşağıdaki sorulara verilecek 5’ten fazla evet cevabı, sendromun varlığına yönelik önemli bir uyarıdır

 1. Bir yıl içinde 8 veya daha az sayıda adet görme
 2. Düzensiz 10 günde fazla adet görme
 3. Ara kanamalar
 4. Kısırlık
 5. Geç yaşlarda başlayan akne
 6. Aşırı tüylenme
 7. Saç dökülmesi
 8. Boyun-kasık-koltuk altında lekelenme
 9. Fazla kilo
 10. Ani kilo artışı
 11. Öğün arası açlık hissi
 12. Şeker hastalığı
 13. Ailede şeker hastalığı öyküsü
 14. Migren
 15. Depresyon-anksiyete

Polikistik over sendromu diyabet dahil pek çok sorunu tetikliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla