Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, Dünya Aferez Birliği’nin en genç başkanı oldu

Yazan Hatice Pala Kaya
7 Mayıs 2018   |    24 Mayıs 2018   |   Kategori: Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

Türk bilim insanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, kan uygulamalarının en önemlilerinden olan ayrıştırma işlemlerine yönelik faaliyet gösteren derneklerin küresel ölçekte üst örgütü olan Dünya Aferez Birliği (WAA) Başkanlığı görevini devraldı.  Fevzi Altuntaş, Nisan 2016’da sonraki dönem başkanlık görevi için seçilmişti. Merkezi Ottowa’da bulunan ve 1984 yılında 7 ulusal organizasyon tarafından kurulan birlik, halen 15 ayrı ulusal kuruluşun üyeliğiyle devam ediyor. Dünyada aferez çalışmalarında çatı dernek Dünya Aferez Birliğinin (WAA) başkanlığına seçilen Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, 25 Nisan’da başkanlık görevini Kanadalı meslektaşından devralarak, Birliğin tarihindeki en genç başkanı oldu.

Göreve başlamasının ardından bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Altuntaş, küresel örgütlerde Türk bilim insanlarının karar verici görevlerde yer almasının sık görülen bir durum olmadığına işaret ederek, “Dünya Aferez Birliği Başkanlığı son derece gurur verici olduğu kadar sorumluluk isteyen bir görev. Çünkü bu anlamlı görev sadece kendimin değil, ülkemin başarısıdır. Ülkemizin büyüklüğünün ve öneminin sonucudur. Ülkemle ne kadar gurur duysam azdır. Bu başarı Türk bilim camiasının, Hematoloji camiasının başarısıdır. Bugünlere gelmemde ve yetişmemde emeği olan her aşamada hocalarımın başarısıdır” dedi.

Dünya Aferez Birliği Başkanlığı’na Türk Hekim Prof. Dr. Fevzi Altuntaş seçildi

Prof. Dr. Altuntaş, ülkemizin klinik araştırmalar sıralamasında dünyada hak ettiği yerde olmadığını belirterek, bunu yukarı taşımak istediğini ve Türkiye’nin klinik araştırmalarda 2023 yılına kadar ilk 10 içerisinde yer almasını umduğunu vurguladı. Dünya Aferez Birliği Başkanlığı döneminde gelişmekte olan ülkelerde aferez biliminin gelişmesine ve bu ülkelerin birliğe üye olmasına yönelik çalışmalar yapacağını anlatan Prof. Dr. Altuntaş, buna ek olarak genç bilim insanlarının eğitimine ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin artmasına yönelik çalışmalar yapmak istediğini kaydetti.

Dünya Aferez Birliği- World Apheresis Association (WAA) aferez ile ilgilenen tüm profesyoneller, toplumlar ve bilim insanları için şemsiye bir organizasyon olarak hizmet veriyor. Birlik eğitim, işbirliği ve bilimsel araştırmalara katkı yönünde çalışıyor. Bu kapsamda “Transfusion & Apheresis Science” dergisini yayınlıyor.

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş: Kanserde sağkalım oranı son otuz yılda %20 arttı

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla