Prof. Dr. Yıldız: COVID-19‘un metabolizma hastalıkları ile kuvvetli ilişkisi var

Yazan Hatice Pala Kaya
26 Mayıs 2021   |    27 Mayıs 2021    |   Kategori: Güncel / Literatür, Sağlık Gündemi Print

Hormonlar ve COVID-19 arasında güçlü bağlantılar olduğunu, yapılan araştırmada bu yönde bulguların ortaya konulduğunu söyleyen Amerikan Endokrin Kongresi Eş Başkanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, “Geçtiğimiz günlerde endokrin ve metabolizma hastalıklarının pandemi ile ilgili araştırma verilerini Avrupa Endokrinoloji Derneği bilimsel raporu şeklinde Endocrine dergisinde yayımladık. Araştırmalar COVID-19‘un hormon ve metabolizma hastalıkları ile kuvvetli ilişkisi olduğunu gösterdi. Özellikle obezite, diyabet gibi metabolik hastalıkların ve vitamin D eksikliğinin COVID-19 riskini artırdıkları ve enfeksiyona yakalanma durumunda hastalığın daha ağır seyretmesine yol açtıkları dolayısıyla tedavide özellikli gruplar oldukları ortaya çıktı” dedi.

Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız yaptığı açıklamada, diyabetin COVID-19’un ciddiyeti ve ölüm oranı ile ilişkili en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu belirterek, koruma ve tedavide değişiklikler dahil dikkatli bir hastalık yönetimi gerektirdiğini vurguladı. Obezitenin de COVID-19’a duyarlılığı ve olumsuz sonuç riskini artırdığını anlatan Prof. Dr. Yıldız, beslenme yönetiminin hem obezitesi olan hem de yetersiz beslenen hastalar için enfeksiyonun şiddetini direkt etkilediği bulgusuna ulaşıldığını kaydetti.

D vitamin eksikliği, kalsiyum azlığı ve kemik kırıklarının da COVID-19 bağlamında hastalar için daha iyi izleme ve çözüm arayışına ihtiyaç olduğu yönünde artan kanıtlara rastlandığını belirten Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, “Özetle, yeni verilerle COVID-19’un endokrin ve metabolik hastalıkların seyrini olumsuz etkilediğini ve tedavide salgın döneminde bazı değişiklikler yapmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Salgının sona ermesiyle birlikte salgın döneminde kronik hastalıkların takibinde yaşanan aksama ve gecikmelerin de önümüze önemli bir problem olarak çıkacağını bugünden görebiliyoruz” bilgisini verdi.

Obez çocuklar da, şeker hastalığı riski açısından değerlendirilmeli

Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, bu dönemde hastaların takibinin önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Hepimizin değişik öngörüleri olmakla birlikte bu sürecin kesin olarak ne zaman sona ereceğini bilmiyoruz. Hastalarımızın kendilerini takip eden merkezlerle gerekirse uzaktan erişim kanalları ile iletişim halinde olmaları, tedavi, ilaç ya da doz değişikliklerini doktorlarının önerisi olmadan yapmamaları gerekiyor.

Alınan tedbirler ve artan aşılama hızlarıyla salgının bir süre sonra kontrol altına alınacağını biliyoruz. Ancak salgının biyolojik etkileri ortadan kalksa bile psikolojik etkileri çok daha uzun sürecek gibi görünüyor. Bugün artık COVID-19 yorgunluğu şeklinde tıbbi bir kavramı konuşuyoruz ve salgın sonrası travma ve stres ilişkili psikolojik bozuklukların artabileceğine işaret eden bilimsel veriler var.”

BUSE formülü

Prof. Dr. Yıldız, “Beslenme, Uyku, Stres yönetimi ve Egzersiz” kelimelerinin baş harflerinden kısaltma yaparak “BUSE” adını verdiği formülün genel sağlığı, ideal vücut ağırlığını korumak ve bağışıklığı güçlü tutmak için bir yaşam tarzı önerisi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yıldız, “BUSE formülü ile ifade edilebilecek yaşam tarzı hem salgın döneminde hem de sonrasında son derece önemli: Sağlıklı, dengeli ve yeterli Beslenme, 6-8 saat kesintisiz gece Uykusu, Stres yönetimi Fiziksel mesafe kurallarına uyarak yeterli Egzersiz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla