Prof. Dr. Yıldız: Türkiye’deki obezite oranları son 30 yılda %50’den fazla arttı

Kategori: Aile Hekimliği, Kongreler, Sağlık Gündemi Print

diyabet-kilo-artis-obezTürkiye’deki obezite oranlarında rekor artış yaşanıyor
Antalya’da sürmekte olan 38. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde (TEMHK), gündeme gelen yeni araştırma sonuçları Türkiye’de obezite oranlarının rekor düzeyde artmakta olduğunu gösterdi. Elde erilen bulgulara göre Türkiye’de özellikle erkeklerdeki kilo artış oranları inanılmaz oranlarda. Son 33 yılda fazla kilo sınırındaki erkeklerin oranının %29’dan %37’ye yükseldiğini söyleyen Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, aynı dönemde kadınlardaki kilo artışının ise %30’dan %38’e yükseldiğini belirtti. Gelişmiş ülkelerde son 10 yılda obezite artış hızında duraklama gözlendiğini dile getiren Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, gelişmekte olan ülkelerde ise obezite görülme sıklığı giderek artmaya devam ettiğini açıkladı.

TURDEP Çalışmaları obezitenin Türkiye’deki ciddiyetini net şekilde gösterdi!

33 Yıllık araştırmanın sonuçları: Obezite gerilemiyor!

Obezitenin gelişmiş ülkelerde duraklamaya başladığını ancak gelişmekte olan ülkelerdi artış trendinin devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, 1980 ile 2013 yılları arasında 188 ülkede yapılmış 1769 obezite sıklığı çalışmasının sonuçlarına göre 33 yılda dünyada vücut kitle endeksi fazla kiloluluk sınırında olanların oranının erkeklerde %29’dan %37’ye, kadınlarda ise %30’dan %38’e yükseldiğini açıkladı.

okan-bulent-yildiz3Dünya genelinde halen 2.1 milyar fazla kilolu veya obez insan bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Yıldız, gelecek 20 yıl içinde bu rakamın 3 milyara çıkmasının beklendiğini söyledi. Obezlilerin %13’ünün Amerika’da, %15’inin Çin ve Hindistan’da yaşadığını belirten Prof, Dr. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 10 yıl içinde gelişmiş ülkelerde obezite artış hızında duraklama olduğu gözlenirken tüm dünyadaki obezlerin %62’sinin yaşadığı gelişmekte olan ülkelerde, obezite görülme sıklığı giderek artıyor. Analiz edilen 33 yıl içinde dünyada hiçbir ülkede obezite sıklığında gerileme olmadı.”

Türkiye’de obezite oranlarındaki artış hızlanıyor!

Gelişmiş ülkelerde yaşayan her 4 çocuk ve ergenden birinin ve gelişmekte olan ülkelerde ise her 7 çocuk ve ergenden birisinin fazla kilolu ya da obez olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldız, şu saptamalarda bulundu: “Türkiye’de erişkin nüfusun %65’i kilolu veya obezdir. Her 100 kadından 5’i ve her 100 erkekten 1’inde morbid obezite mevcuttur. Türkiye’deki çocuk ve ergen obezite rakamları gelişmiş ülkelere benzerdir.”

TURDEP-II: Türkiye’de diyabet insidansı 12 yılda % 90 arttı!

Türkiye’de obezitenin önlenmesi ile tüm ölümlerin erkeklerde %11’inin, kadınlarda %16’sının önlenebilmesinin mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, obezitenin kompleks bir hastalık olduğunu, genler, beslenme ve hareketsizlikten uyku düzeni, hava kirliliği, bağırsak florasına kadar birçok faktörün obezite gelişiminde etkili olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yıldız obezitenin yağ dokusu ve hormonlarla ilişkisine değinirken, “Neden şişmanlıyoruz?” sorusuna da yanıt verdi;

  • “Normal bir insanın vücudunda 25-35 milyar yağ hücresi bulunurken obez bir bireyde bu rakam 100-150 milyar.
  • İnsanda yağ hücrelerinin sayısının artışında çocuklukta 12-18 ay arası, ergenlikte 12-16 yaş arası kritik öneme sahip
  • Erişkin yaşlarda ve kadınlarda özellikle gebelik döneminde yağ hücrelerinin büyüklüğünde artış olur.
  • Yağ hücre sayısındaki artış nedeniyle çocukluktan beri alınan kiloları vermek erişkin dönemde alınan kiloları vermekten daha zor.

Endokrin1

Kilo alımını son derece kolaylaştırıcı bir çevrede yaşadığımız ve obezitenin tüm dünyanın ortak sorunu olduğu göz önüne alınırsa uluslararası işbirliği çerçevesinde ülke yönetimlerinin liderliğinde sistemli programların düzenlenmesi, yatırım yapılması ve yapılanların sonuçlarının toplum düzeyinde takip edilmesi obezite ile mücadelenin başarılı olabilmesi için kaçınılmazdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla