Psikiyatride son nokta: Şizofreniyi üfürükçüler mi tedavi etmeli?

Kategori: Psikiyatri / Nöroloji, Şizofreni Print

cin-psikiyatri-sizofreniHekimlerin üfürükçülerle birlikte çalışmaları durumunda şizofreni için daha faydalı bir tedavi yolu bulunabileceğini savunan Gülhane Askeri Tıp Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. M. Kemal Irmak’ın uluslararası hakemli bir dergi olduğu iddia edilen, Journal of Religion and Health’ın Haziran sayısında yayınlanan “Şizofreni ya da Cin çarpması” başlıklı makalesi medya gündemini ciddi şekilde sarstı. Makalede şizofreni hastalarının cinler tarafından rahatsız edildiği ve çözümün üfürükçülerle işbirliği olduğu yönünde ibareler bulunuyor

Derginin bilimsel değeri tartışmalı ancak bu dergide yayımlanan makaleler için TÜBİTAK’ın bilimsel dergilere verilen teşvikin aynısını sunuyor olması daha büyük bir taşmanın fitilini ateşleyecek gibi. Prof. Irmak, makalesinde beyne yerleşmiş cinlerin şizofreni semptomları oluşturabileceğini söylerken, üfürükçülerin bu hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini ileri sürüyor. Şizofreniyi tedavi edecek hekimin ‘cin çarpması’ olasılığını da artık hesaba katması gerektiğini savunan Prof. Dr. Irmak, doktorların din adamları ve ‘üfürükçülerle’ birlikte çalışması gerektiğini savunuyor.

Şizofreni nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Halüsinasyonlara karşı yeni bir yaklaşım önerdiğini iddia eden Prof. Dr. Irmak, makalenin özet bölümünde şu ifadelere yer veriyor:  “Cinlilik durumu, sanrılar ve halüsinasyonlarla birlikte gözlemlenen ruhsal bozukluğun yarattığı bir dizi tuhaf davranış olarak yorumlanabilir. Bu nedenle şizofrenideki halüsinasyon, cinlerin gerçek görüntüsünden kaynaklanan yanlış bir yorum/yanılsama olabilir.”

Çalışmasında üfürükçülerle işbirliği yaparak şizofreni hastalarının iyileşmesine yardımcı olunabileceğini öne süren Prof. Dr. Irmak, “Bulunduğumuz bölgedeki bir üfürükçü, şizofreni hastalarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Tedavi yöntemi, hastaların 3 ay içinde görünen semptomlardan kurtulduğu düşünüldüğünde başarılıdır. Bu nedenle tıp insanlarının üfürükçülerle çalışmaları, şizofreni için daha faydalı bir tedavi yolu sunmaktadır.”

İşte o makalenin orjinal metni:
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10943-012-9673-y

Schizophrenia or possession?
Abstract
Schizophrenia is typically a life-long condition characterized by acute symptom exacerbations and widely varying degrees of functional disability. Some of its symptoms, such as delusions and hallucinations, produce great subjective psychological pain. The most common delusion types are as follows: “My feelings and movements are controlled by others in a certain way” and “They put thoughts in my head that are not mine.” Hallucinatory experiences are generally voices talking to the patient or among themselves. Hallucinations are a cardinal positive symptom of schizophrenia which deserves careful study in the hope it will give information about the pathophysiology of the disorder. We thought that many so-called hallucinations in schizophrenia are really illusions related to a real environmental stimulus. One approach to this hallucination problem is to consider the possibility of a demonic world. Demons are unseen creatures that are believed to exist in all major religions and have the power to possess humans and control their body. Demonic possession can manifest with a range of bizarre behaviors which could be interpreted as a number of different psychotic disorders with delusions and hallucinations. The hallucination in schizophrenia may therefore be an illusion-a false interpretation of a real sensory image formed by demons. A local faith healer in our region helps the patients with schizophrenia. His method of treatment seems to be successful because his patients become symptom free after 3 months. Therefore, it would be useful for medical professions to work together with faith healers to define better treatment pathways for schizophrenia.
possession-the

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Cavit Tavukçu
Cavit Tavukçu
7 yıl önce

Prof. Dr. Irmak şizofreni hastaları hakkındaki düşüncesinde haklı. Bunca bilgi ve karşılaştığı onca hasta ve dinimizde koca bir Cin Sûresi olduğuna dayanarak o sonuca ulaşmış. Musallat veya obsesiyon denilen bu tür vak’alar geri varlıklar, ruhlar veya cinler tarafından meydana getirilir. Cinden olanı ancak dinde derinleşmiş bir zat çözebilir. Ruhtan olanı… Devamını oku »

Araç çubuğuna atla