Romatoid Artrit hastaları tedavi konusunda cesaretlendirilmeli

Kategori: İç Hastalıkları, Romatizmal Hastalıklar Print

İngiltere merkezli bağımsız araştırma şirketi Opinion Health tarafından gerçekleştirilen 475 Romatoid Artrit (RA) hastasının katıldığı araştırma, son 10 yıl içinde RA hastalığının tedavisinde kaydedilen önemli ilerlemelere rağmen, her on hastadan dokuzunun tedavinin başarısı konusunda karamsar olduğunu, gelecekte sağlıklı bir yaşam sürecekleri konusunda inançlarının zayıfladığını ortaya koydu. Romatoid Artrit’in günlük yaşam üzerindeki etkisi, hastaların tedaviden beklentileri ve hastalık belirtilerinin ortadan kaldırılması ile ilgili tedavi hedeflerine ilişkin bilinç düzeyini değerlendirmek üzere, tamamı ilaç tedavisi gören hastalarla gerçekleştirilen araştırma, bu hastaların 5 yıldır ilaç tedavisi görmelerine rağmen, RA’nın hastaların yaşamları üzerinde nasıl bir etki yarattığını ortaya koydu.

Hastaların yüzde 72’si mevcut tedaviden memnun olduklarını belirtirken, hastalık nedeniyle basit günlük aktivitelerinin önemli ölçüde etkilendiğini dile getirdiler. Hastaların yüzde 48’inde yürüme zorluğu ve yüzde 40’dan fazlasında uyuma güçlüğü tespit edildi. Hastaların yüzde 40’ından fazlası hastalıkları nedeniyle son 3 ay içinde işlerinden 10 gün ya da daha fazla izin almak zorunda kaldı.

Romatoid Artrit tehlikeli bacak ve akciğer pıhtısı riskini artırıyor!

Hastalığın zayıflatıcı semptomlarıyla baş etmek durumunda olmalarına rağmen şaşırtıcı bir şekilde, her 3 hastadan yalnızca biri hastalık belirtilerinin uzun vadede nasıl ortadan kaldırılabileceğini doktorlarına sormayı tercih ettiğini belirtti. Bu konuda hastaların iyileşebileceklerine ilişkin inançlarının zayıf olduğu gözlendi.

Dünyada 21 milyondan fazla insanı etkileyen ve eklem iltihabı yaratan bir hastalık olarak da bilinen Romatoid Artrit, iyi tedavi edilmemesi halinde eklemleri kalıcı bir şekilde bozarak kullanılamaz hale getiriyor. Vücuttaki eklemlerin zar dokularında iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan ilerleyici otoimmün bir hastalık olan RA, eklemin bozulmasına, acı, sertlik, şişme şeklinde ortaya çıkan işlev bozukluklarına ve nihai olarak düzeltilmesi mümkün olmayan eklem tahribatına ve sakatlığa yol açıyor.

Bunun yanı sıra, RA’nın sistemik semptomları arasında yorgunluk, kansızlık, kemik erimesi de yer alıyor. Ayrıca hastalık başlıca organ sistemlerini etkileyerek yaşam süresinin kısalmasına neden oluyor. RA hastalığı olan kişilerin %70’inin ilk 2 yıl içinde eklem tahribatı röntgen sonucunda görülüyor ve 10 yıl içinde hastaların %50’den daha azı çalışmaya ve günlük faaliyetlerini normal bir şekilde sürdürmeye devam edebiliyor.

Romatoid artrit hastalarında venöz tromboemboli riski yüksek

Romatoid Artrit hastaları tedavilerinden en çok ne bekliyor?

Şu an için tedavisi mümkün olmayan bu hastalıktaki nihai hedef olan hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasından yalnızca az sayıda hasta bahsetmiş olmasına ve hastaların büyük bir kısmının tedaviden memnun olduklarını ifade etmesine rağmen, ilaç tedavisinden ne gibi sonuçlar bekledikleri sorulduğunda, hastaların %80’i eklemlerinde daha az acı hissetmek istediklerini, &70’i ise ilaçların kendilerini genel olarak daha “iyi” hissetmelerini sağlamasını istediklerini belirtmiştir. Ayrıca, hastaların yarıdan fazlası yorgunlukta azalma ve uzun vadede semptomların hafiflemesi beklentisi içinde olduğunu ifade etmiştir.

Romatoid Artritin yol açtığı duygusal ve fiziksel sıkıntılar

Araştırmada hastalığın acı, sertlik, eklem şişmesi ve yorgunluk (bunlardan şikâyet eden hastaların oranı sırasıyla %82, %70, %67 ve %64’tür) gibi önemli fiziksel semptomlarının yanı sıra neden olduğu duygusal etkiler de açık bir şekilde ortaya konmuştur. Araştırmada yer alan hastaların %42’si RA ile mücadele konusunda kendilerini yalnız hissettiklerini ve üçte birden fazlasının da hastalığın yaşamlarını nasıl etkilediğini ailelerinin anlamadığını belirtmektedir. Ayrıca araştırmaya katılan hastaların yüzde 40’ı RA’nın cinsel yaşamlarını etkilediğini, üçte biri ise semptomları nedeniyle kendilerine ya da diğer insanlara bakamadıklarını düşünmektedir.

Romatoid Artrit hastalığının ağırlıklı olarak eklemleri tutan inflamatuar bir hastalık olduğunu, iyi tedavi edilmezse yakaladığı eklemleri kalıcı bir şekilde bozarak kullanılamaz hale getirdiğini dile getiren Ege Üniversitesi Romatoloji Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Öksel, eklemlerde hareket kısıtlılığına, hastalarda  kalıcı sakatlığa ve işgücü kaybına yol açan RA’ın zaman içinde hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürdüğünü ve bu hastaların zaman içinde üretici konumundan çıkarak tüketici olduklarını ifade etti.

Tedavi edilmeyen Romatoid Artrit hastalarının kalbi risk altında

Hastaların bir bölümünün bakıma muhtaç hale geldiğini kaydeden Öksel, “Romatoid Artrit tedavisindeki en kritik nokta erken teşhis ve doğru tedavidir. Ülkemizde bu hastalık çok bilinmemektedir ve erken teşhis edilememektedir. Sonuç olarak, tanı konan hastaların büyük bir kısmında yapısal hasarın uzun süre önceden  başladığı görülmektedir. Bu konuda atılacak en doğru adım, hastaların bilinçlendirilmesi ve doğru tedavi alacağı merkezlere vakit geçirmeden yönlendirilmesidir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla