SGK, önemli hastalıklar için kullanılan 18 yeni ilacı geri ödeme listesine aldı

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yaptığı değişiklikle 18 ilacı geri ödeme listesine aldığını duyurdu. İlaçlardan bazıları akciğer kanseri tedavisinde kullanılıyor. SUT değişiklik kararı Resmi Gazete’nin 10 Mayıs günlü mükerrer sayısında yayımlandı. İlaçların bazılarının daha önce Türkiye dışından temin edilenler arasında olduğu kaydedildi. Karara göre, akciğer kanseri, multiple skleroz, atipik hemolitik üremik sendrom (ahüs), paroksimal nokturnal hemoglobinüri (pnh), aktif ankilozan spondilit, plak psoriasis, aktif psoriatik artrit, anal fissürlere bağlı ağrıların tedavisi, narkolepsi ve obstrüktif uyku apnesi tedavilerinde kullanılan ilaçlar geri ödeme listesine alındı.

SGK 10 ilaç hakkında bilgi verdi

SGK açıklamasında 10 ilaç hakkında bilgi verildi. Buna göre, cilt ve eklem romatizmal hastalıklarında kullanılan “Verxant”, akciğer kanserinde kullanılan “Xalkori”, “Tagrisso”, “Alecensa”, “Zykadia”, “Iressa”, kan hücreleri ve böbrek hücreleri hasarı hastalığı ile kan hücrelerinin parçalanarak idrarla atılmasında kullanılan “Soliris”, beyin ve omurilikte beyaz leke hastalığında yararlı olan “Ocrevus”, gündüz aşırı uyku hali ile gece nefes durması haline karşı kullanılan “Nuvigil” ve parkinson hastalığına fayda sağlayan “Dopadex” listede yer aldı. Bu SUT değişikliği ile kapsama alınan 18 ilaçla, 2017 ikinci döneminden sonra geri ödeme listesine alınan ilaç sayısı 100’e ulaştı. Böylece 2017’nin 2. döneminden itibaren 100 adet ilaç geri ödeme listesine alınmış oldu. Bu ilaçlardan bir kısmı da daha önce Türk Eczacılar Birliği (TEB) aracılığı ile yurt dışından temin edilen ilaçlardı.

Geri Ödemeye Alınan ilaçların bazıları ve kullanım alanları ise şöyle:

VERXANT: Aktif ankilozan spondilit, plak psoriasis, aktif psoriatik artrit (cilt ve eklem romatizmal hastalıkları)
XALKORİ: Akciğer kanseri
TAGRİSSO: Akciğer kanseri
ALECENSA: Akciğer kanseri
ZYKADIA: Akciğer kanseri
IRESSA: Akciğer kanseri
SOLIRIS: Atipik Hemolitik Üremik Sendrom (aHÜS) ( kan hücreleri ve böbrek hücreleri hasarı hastalığı) ve Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH) kan hücrelerinin parçalarak idrarla atılması
OCREVUS: Multipl Skleroz ( beyin ve omurilikte beyaz leke hastalığı)
NUVIGIL: Narkolepsi ( gündüz aşırı uyku hali) ve obstrüktif uyku apnesi ( gece nefes durması hali)
DOPADEX: Parkinson hastalığı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla