Robotik cerrahi ürolojide hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor?

Kategori: Diğer Hastalıklar Print

ameliyatDünyada sıkça kullanılan robotik cerrahi üzerine başarılı sonuçlar alarak laporokopi ve robotik operasyonlar gerçekleştiren Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ, ürolojide kullanılan yöntemleri anlattı. Son dönemlerde cerrahi alanında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri de robotik cerrahidir. Robotik operasyonlar, küçük kesilerden yapıldığı için daha az ağrılı olmaları ve daha hızlı iyileşme süreci sağlamalarından dolayı tercih edilmektedir. Robotik cerrahinin kullanıldığı alanlardan biri de Ürolojidir. Doç Dr. Altuğ, robotik cerrahinin üroloji alanındaki uygulamalarını anlattı.

“ Robotik cerrahi operasyonların robotlar tarafından yapıldığını göstermez”

Ürolojide robotik cerrahinin amacı; Cerrahın üç boyutlu görüş açısı sağlayarak ve robotun teknolojik özelliklerinden de faydalanarak becerilerini daha hızlı ve iyi bir şekilde ortaya koyması anlamına gelmektedir. 1980’li yılların başında denenmeye başlayan robotik cerrahi, teknolojinin de gelişmesi ile daha geniş kitlelere yayılmış, hastaların tercihlerinde önemli rol oynamıştır. Tabi ki robotik cerrahi tanımı ameliyatların tamamen robotlar tarafından gerçekleştirdiği anlamına gelmemektedir. Özellikle halk arasında bu çok yanlış bilinen bir düşüncedir. Ameliyatı gene cerrah (ürolog) yapmakta, ancak bu sırada yüksek teknoloji ürünü robotik kolların yardımıyla işlemi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle ameliyatı yapan doktorun bilgi ve deneyim birikimi çok önemlidir.

“Robotik cerrahi yöntemi nasıl uygulanır?”

Ameliyat robotu İki farklı parçadan oluşur. Birinci parça, cerrahın direk görüşünü ve robotik kolları uzaktan kontrol ederek, laparoskopik operasyonu yapmasını sağlayan konsoldur. Diğeri ise ameliyat alanının görülmesini sağlayan optik aletleri ve operasyonda kullanılan cerrahi teçhizatı taşıyan ve kontrol eden kolların bulunduğu robot ünitesidir. Laparoskopinin en büyük dezavantajı iki boyutlu görüş ile operasyonun gerçekleştirilmesidir. Robotik cerrahideki en büyük avantaj, üç boyutlu görüş altında derinlik hissiyle operasyon yapılıyor olmasını sağlamasıdır. On ile on iki kat oranından görüş büyüklüğü sağlaması açısından da robotik cerrahi fark yaratmaktadır. Bu sayede, normal gözle görülemeyecek kadar ince olan damarlar ve sinirler daha iyi gözlemlenebilmektedir. Bu da organlara zarar vermeden operasyonu gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. İyileşme oranı çok daha hızlı olan robotik cerrahide, çok büyük görüş altında yapıldığı için en ufak kanamaya bile müdahil olmanız mümkün olmaktadır. Operasyon sırasında daha az kan kaybı ve düşük bir ortalamada kan nakli ihtiyacı doğmaktadır.

“Robotik cerrahi ürolojide hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?”

Robotik cerrahi yüksek teknoloji bir yöntem olmasına karşı her derde deva değildir. Ürolojide sıklıkla prostat kanseri (Radikal prostatektomi), böbrek kanseri (Parsiyel nefrektomi) ve böbrek çıkış bölümü darlıkları (üreteropelvik darlık) tedavisinde (Pyeloplasti) kullanılmaktadır. Bu büyük ve önemli operasyonlarda, iyileşme süreçlerinin çok daha hızlı olduğu gözlenmektedir. Buna karşın özellikle belirtilmesi gereken konu, robotik cerrahinin her hasta ve hastalık için mucize bir tedavi şekli olmadığının bilinmesi, doktorun bilgi ve deneyimi doğrultusunda hastası için en doğru tedavi yöntemini seçmesinin önemli olduğunun akılda tutulmasıdır.

Acıbadem Ankara Hastanesi Üroloji Bölümü Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla