Tosilizumab’a Prix Galien Fransa Ödülü verildi

Kategori: Farmasötik / İlaçlar Print

Roche’un, orta ve şiddetli derecede aktif romatoid artritli hastaların tedavisinde önemli gelişme sağlayan molekülü tosilizumab, bilim dünyasının saygın ödüllerinden 2011 Prix Galien Fransa’ya layık görüldü. Ödül Tosilizumab’a, ‘Hastane kullanımı için geliştirilen en iyi ilaç’ kategorisinde verildi. Prix Galien Fransa Ödül’ü, her yıl piyasaya verilen en önemli ilaçlara ve ilaç alanındaki en iyi araştırma ekibinin elde ettiği başarılara veriliyor.

Prix Galien ödülünün ilk romatoid artrit alanında bir biyolojik ajana verildiğini söyleyen tosiluzumab Ürün Lideri Karsten Jung, “Bu Tosiluzumab’ın hastaların yaşamlarına getirdiği gerçek yenilikleri gösteriyor. Tosiluzumab’a yönelik bu ödül, bu olağanüstü molekülün geliştirilmesine yardımcı olan Chugai, Roche ve Genentech araştırmacıları için bir takdir niteliğindedir” dedi.

Tosilizumab’a FDA’dan ek onay
FDA’nın, tosilizumab ruhsatını, orta ile şiddetli aktif romatoid artritli yetişkin hastalara metotreksat (mtx) ile kombinasyon halinde verildiğinde yapısal eklem hasarının inhibisyonunu ve yavaşlatılmasını, fiziksel fonksiyonun iyileştirilmesini ve önemli klinik yanıt elde edilmesini kapsayacak şekilde genişlettiği açıklandı. Böylece FDA, tosilizumab için daha önce onayladığı endikasyonun genişletilmesi konusunda ek onay vermiş oldu. İlk ABD onayından bir yıl sonra verilen bu ek onay, tosilizumabın romatoid artrit tedavisindeki etkinliğini destekliyor. FDA, yeni ruhsat genişletme onayında, mtx ile kombinasyon halinde tosilizumab dozlarından birini (4 mg/kg veya 8 mg/kg) alan hastaların, kontrol grubundaki hastalara kıyasla anlamlı ölçüde daha az eklem hasarı yaşadığını gösteren faz III esnek çalışmasından elde edilen pozitif verileri temel aldı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla