Saç dökülmesi neden olur? Nasıl önlenir?

4 Şubat 2018   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Erkek Sağlığı, Estetik, Saç Dökülmesi, Saç Sağlığı Print

Saçlarımız estetik güzellik sağlamada çok önemlidir. Erkekler sosyal bir aktivite için hazırlanmaya başlayacaksa önce saçları ile başlar. Hatta çoğu zaman bir erkek sadece saçı ile ilgilenir ve hazır hale gelir. Kadınlar da makyaj ve hazırlanma süresinin büyük bölümünü saçları ile geçirirler. Saçlarımızın dökülmesi kendimize olan güvenimizi ve dolayısıyla sosyal ilişkilerimizi çok etkiler. Saç dökülmesi sıklıkla erkeklerin karşılaştığı bir problemdir. Çünkü saç dökülmesi büyük oranda genetik ve hormonaldir. Genetik ya da erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun erkeklerde görülen dökülme probleminin %95’ine denk gelmektedir.

Bir diğer ifade ile saç dökülmesi problemi ile karşılaşan her 100 erkekten 95’ine genetik yani erkek tipi dökülme teşhisi konmaktadır. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron ile alakalıdır. Ergenlik dönemi ve sonrası yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Erkeklerde androgenetik saç dökülmesi nasıl olur?

Anne ya da babasında saç dökülmesi olan kişilerde bu dökülme tipi sık görülmektedir. Sorunun kaynağı testosterondur. Testosteron ile birlikte DHT yani Dihidrotestosteron salgılanmaktadır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar vermektedir. İlk etapta saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülmektedir. Bu şekilde Alopecia denilen kellik süreci ortaya çıkmaktadır. Genetik dökülmede sorun şakaklar ya da vertex denilen tepe bölgede seyrelme şeklinde görülür.

Saçkıran nedir, neden olur?

Saç dökülmesinin bir diğer yaygın nedenlerinden biri de saçkırandır. Genellikle erkeklerin karşılaştığı bir problemdir. Stres, üzüntü, moral bozukluğunun bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkileri nedeniyle herhangi bir belirti olmaksızın saçın bir ya da bir kaç noktasında dökülme görülmesidir. Saçın tümünde dökülmeler Alopecia Totalis olarak, saç yanı sıra vücudumuzda diğer kılların dökülmesi ile sonuçlanması halinde Alopecia Universalis olarak adlandırılır. Sorunun kaynağı sıklıkla stres ve üzüntü olması nedeniyle tedavinin en önemli aşaması kişinin bu sorunlardan kurtulması olmaktadır. Tedavisi için bitkisel ve bilimsel yöntemler bulunmakta ve denenmektedir.

Saçkıran nedir, neden olur? Belirtileri, tedavisi ve doğal çözümler

Saç Dökülmesine Neden Olan Dış Etkenler

Kişide herhangi bir tıbbi sorun tespit edilemediyse saç dökülmesinin nedenleri dış etkenlerden kaynaklanıyor denebilir. Buna neden olan etkenlerin tespit edilebilmesi için öncelikle kişinin sigara alışkanlığı ve beslenme düzeninin sorgulanması gerekir. Beslenmede yapılan hatalar özellikle vitamin ve mineral açısından zayıf bir beslenme düzeni saçların dökülmesinde etkili olur. Bunların yetersiz alınması halinde metabolizmaya yetecek kadar bir alım yapıldığından saçlar bunlardan faydalanamayacaktır.

Vücuda alınan vitamin emilimini azaltan sigara fazla kullanıldığında dökülmeyi tetikleyebilir. Bu yüzden böyle bir sorun yaşayan kişilerin öncelikle beslenmelerinde besin değeri açısından yüksek gıdaları tüketmeli ve sigara alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Dökülme sorunu yaşayanlar saçlarına uyguladıkları bakımın yeterli olup olmadığı konusunda, alışkanlıklarını sorgulamalıdır, çünkü saç dökülmesinin nedenleri arasında saç bakımına özen göstermemek de yer alır.

Saçların soğuk havadan, kirli havadan, rüzgârdan, tozdan ve güneşten olumsuz etkilenmesi yüzünden, saç bakımının yetersiz yapılması halinde dökülme etkisi ortaya çıkabilir. Bu yeterli yapılmadığında saçlar nemini kaybeder ve eskisi gibi sağlıklı görünmediklerinden dökülme sorunu yaşanır. İşte yetersiz hijyen ve bakım da saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de saç derisinin yapısıdır. Saç derisi iyi bir bakımla sağlıklı tutulmalıdır. Saç derisi temiz olmalı ve cildin yağdan arındırılması için gereken bakımın yapılması gerekir. Saç derisinde oluşabilecek bakterilere engel olunmalıdır. Özellikle doğal yağlarla saç derisine düzenli masaj uygulanarak saç dökülmesinin nedenlerinden biri kontrol altına alınabilir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Öncelikle kişinin yaşadığı sorunun nedeni ve dökülme tipini bilmek gerekir. Bunu öğrenmek için bir estetik merkezinde saç analizi ve muayenesi yaptırılabilir. Yaşadığınız sorun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ise çeşitli kişiler tarafından DHT baskılayıcı etkisi olan Procapil içeren spreyler yanı sıra Finasterid içeren tabletler kullanmak önerilir. Ancak bu gibi çözümler geçicidir ve süreci durdurur. Saçların geri kazanılmasını da sağlamaz. Saç ekimi kesin ve kalıcı çözümdür. Ense ya da vücudun çeşitli bölgelerinden alınan saç kökleri ile yapılan bu operasyon ile saç dökülmesi tahribatı minimuma indirilir.

Saçkıran probleminde ilk yapılması gereken soruna neden olan stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi sorunlardan kurtulmaktır. Bu süreçte sorunu yaşayan kişi şunu iyice kabul etmelidir; saçkıran geçicidir ve en sonunda saçlarını kazanacaktır. Stres ve üzüntü durumunu ortadan kaldırmak ilk hedef olmakla birlikte bu süreç çeşitli ilaçlar ya da bitkisel tedaviler ile hızlandırılabilir. Öncelikle mental olarak tedaviye hazır hale gelinmelidir. Kendinizi tedaviye hazır hale getirdiğinizde sarımsak yöntemi yanı sıra kortizon ve uzmanlarca önerilen SADBE uygulamasına başlayarak 1-6 ay arasında sorundan tamamen kurtulunabilinir.

Vitaminsizliğe ve kansızlığa bağlı dökülmelerde ise sorunun kaynağı genelde kan değerlerinin yetersiz olmasıdır. Aynı zamanda kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, B12 eksikliği olması nedeniyle kansızlık tedavisine başlamak önemlidir.
Kişilerin belirli aralıklarla saçları için doğal bakım maskesi uygulaması da tavsiye edilebilir. Saçların nemini kaybedip kırılmamaları için ceviz yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı ve susam yağı gibi doğal yağlardan faydalanmak gerekir. Bu ürünlerle saçlara ve saç diplerine masaj uygulanarak, hem yağ dengesi kurulmalı hem de kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Ayrıca menekşe yağı özellikle saç dökülmesinde etkili olan doğal bir yağdır. Saçların potas sabunuyla yıkanması da, sizler için bir çare olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla