Güven: Hemşire ve ebelerin çalışma koşulları iyileşiyor

Yazan Hatice Pala Kaya
15 Mayıs 2019   |    16 Temmuz 2019    |   Kategori: Hemşireler, Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanlığı Hemşireler ve Ebeler gününü kutladı! Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, şehir hastaneleri yatırımları ile hemşire ve ebelerin çalışma ortamları ve iş kalitelerinin yükseldiğini söyledi. Uzmanlaşma ve çalışma haklarına yönelik girişimlerin de devam ettiğini bildiren Prof. Dr. Güven, “Bu konuda talepkar olun” mesajı verdi. Sağlık Bakanlığı Hemşireler ve Ebeler Günü dolayısıyla bir iftar yemeği verdi. İftar yemeğine 81 ilden ebe, hemşire, il müdürleri ve Bakanlık merkez personelleri olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Yemekte, illerden gelen ebe ve hemşirelere teşekkür belgesi ve günün anısına hediye takdim edildi. Ebe Fatma Marankoz ve Hemşire Selda Alkan gecede meslektaşlarına anılarını anlattılar.

İftar yemeğine katılan Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven yaptığı konuşmada, “Sağlık hizmeti, ancak iyi koordine olunmuş bir ekiple sunulabilir” diyerek, hemşirelerin ve ebelerin de bu kapsamda olağanüstü kritik görev yürüttüklerini vurguladı.

Türkiye’nin sağlık hizmet kalitesinin çok iyi seviyede olduğunu öte yandan sürekli yenilenen ve gelişen sağlık hizmetlerini daha nitelikli düzeye eriştirmek için istihdam ihtiyacının devam ettiğini bildiren Sağlık Bakanı Yardımcısı Güven, “Bugün itibariyle Bakanlığımız bünyesinde yaklaşık 128 bin hemşiremiz ve 50 binden fazla ebemiz görev yapmaktadır. Buna rağmen 100 bin kişiye düşen hemşire sayımızla OECD ülkelerinin biraz gerisindeyiz” bilgisini verdi.

Hemşire ve ebelerin fiziki çalışma koşullarının şehir hastaneleri sayesinde iyileştiğini bildiren Prof. Dr. Güven, iş yükünün azaltılması için de istihdam sayısını artırma yönünde çalıştıklarını kaydetti. Hemşire ve ebelerin eğitimleri konusunu da önemsediklerini bildiren Güven “Bir diğer önem verdiğimiz konu ise çalışanlarımızın mesleki niteliğini güçlendirmektir. Mesleki eğitimi ve branş düzeyinde uzmanlaşmayı teşvik ederek, ebe ve hemşirelerimizin her zaman dünya standartlarının üstünde bir donanıma sahip olmasını istiyoruz. Bu konuda talepkâr olmanız ayrıca temennimdir.

Sağlık Hizmeti bir yandan da sosyolojik bir olgudur. Sosyal kurgu içerisindeki yerini ve değerini iyi bilmekteyiz. Toplumsal eğitimdeki rolünüz çok önemlidir. Toplumumuzun sağlık okur-yazarlığına bilinçlendirilmesine sağladığınız katkılar yadsınamaz” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca’dan Milyar Dolarlık medikal cihaz alımında yerlilik ve ihracat şartı

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda yasal önlemlerin alındığını ve alınmaya devam ettiğini belirten Sağlık Bakanı Yardımcısı Güven, toplumu bilinçlendirmenin bu konuda kritik önemde olduğunun altını çizdi.

Öteyandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da programa video mesaj gönderdi. Bakan Koca mesajında, “Sağlık Bakanlığı olarak ebe ve hemşirelerimizin eğitim seviyelerini yükseltmek için teşvikler uyguladık, önlisans ve lisans tamamlamalarını destekleyerek bu her iki mesleğin de, lise seviyesinde değil, lisans seviyesinde eğitim almış personelimizle icrasını hedefledik. Son yıllarda geldiğimiz nokta bu konuda önemli bir yere ulaştığımızı işaret etmektedir. Hemşire ve ebelerin sağlık hizmetlerindeki önemli rolünü gören ve bu konuda bilinci arttırmak isteyen Dünya Sağlık Örgütü de 2020 yılını Hemşireler ve Ebeler Yılı olarak ilan etmiştir. Bu yıl Hemşireler günü Anneler günü ile aynı tarihe denk gelmiştir. Son yıllarda çok sayıda erkek hemşiremiz yetişip göreve başlasa da, hemşirelik içinde barındırdığı şefkat ile annelikle çok benzerlik göstermektedir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla