Muayenehane standartları yeniden belirlendi

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

ANKARA- Sağlık Bakanlığı yayınladığı yeni bir genelgeyle muayenehane başvuru dosyalarının bakanlığa gönderilme uygulamasına son verdi. Bundan sonra muayenehane işlemleri sağlık müdürlüklerinde yapılacak. Genelgede ayrıca muayenehane standartlarına ilişkin birçok yeni kural getirildi. Getirilen kurallar arasında muayenehanelerin şirket sahipliğinde açılamaması da var.


Sağlık Bakanlığı Yönetmeliğin bazı hükümlerinin geçtiğimiz Ağustos ayında iptalinden sonra uygulama birliği sağlamak amacıyla sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede şu hususlara yer verildi:

1-Muayenehaneler şirket sahipliğinde açılmayacak.

2- Aynı mekânın birden fazla hekim tarafından kullanılabilecek.

3- Aynı mekanın birden fazla hekim tarafından kullanılması halinde de her hekim için asgari 16 m² muayene odası olacak. Bu durumda ayrıca hasta bekleme salonunun kullanım alanı tek hekim için en az 12 m², iki hekim için 24 m², ikiden fazla her hekim için ilave 5 m² olacak. Pansuman odası, bebek emzirme ve bakım odası, arşiv birimi ve tuvalet ortak alan olarak kullanılabilecek.

4- 03/08/2010 tarihinden önce açılmış muayenehanelerin Yönetmeliğin 12/D maddesine uyum sağlaması zorunluluğu 03/08/2015 tarihine kadar uzatıldı. Ancak depreme dayanıklılık raporunda süre uzatılmadı.

5-3/8/2010 tarihine kadar açılmış olan muayenehaneler 03.08.2011 tarihinden sonra başka bir adrese taşınır veya müşterek muayenehaneye dönüştürülürse Yönetmeliğin 12/D maddesi Ek-1/d Muayenehane Açma Başvurusunda İstenecek Belgelere uygun olacak.

6- Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi başvurusu 19.08.2008 tarihinden sonra olan binalarda sadece muayenehanenin içinde yangına karşı yeterli tedbirlerin alındığına ilişkin belgelerin yer alması yeterli olacaktır.

7- Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi başvurusu 19.08.2008 tarihinden sonra yapılan binalarda depreme dayanıklılık raporu istenmeyecek. Yine kapsamlı tadilat yapılarak binanın tamamının kullanım amacının değişmesi ve yeni yapı ruhsatı alınmasını gerektiren tadilatlarda; yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi başvuru tarihi 19.08.2008 tarihinden sonra olan binalarda da deprem raporu istenmeyecektir

8- Tıbbi Atık Sözleşmesi ile birlikte İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden alınmış tıbbi atık raporu da getirilecek.

9- 03.08.2010 tarihinden önce açılıp da daha sonra kapatılan muayenehane hekimin kamu görevinden istifa etmesi ile aynı adreste, aynı şekilde 1219 sayılı Kanun kapsamında yeniden faaliyete geçebilecek. Bu durumda Yönetmelik hükümlerine uyumu aranmayacak.

 

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
FIRAT SUNGAR
FIRAT SUNGAR
1 yıl önce

merhaba bu genelgenin tarih ve sayısı nedir acaba?

Araç çubuğuna atla