Sağlık Bakanlığı UMKE bünyesinde arama-kurtarma ekibi kurdu

Yazan Hatice Pala Kaya
17 Ağustos 2023   |    28 Ağustos 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bünyesinde medikal kurtarma hizmetleri dışında arama -kurtarma hizmetleri vermek üzere özel bir birim daha kurduklarını açıkladı. ‘UMKE ATAK’ adı verilen birimin kuruluşuyla hem medikal, hem de arama-kurtarma faaliyeti yürüten bir kuruluş haline geldiklerini söyleyen Fahrettin Koca, böylece daha geniş kapsamda hizmet sunulmaya başlandığının altını çizdi.

Bakan Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent yerleşkesinde 7-13 Ağustos Ulusal UMKE Haftası nedeniyle düzenlenen ve Türkiye’nin bütün illerinden UMKE gönüllülerin geldiği etkinliğe katıldı. UMKE’nin kullandığı araç ve ekipmanların gösterildiği etkinlikte, yürütülen faaliyetlerin fotoğraflarından oluşan bir sergi de açıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, UMKE’nin 20 yıldır faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatarak, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) EMT-2 akreditasyonuna sahip olduklarını vurguladı. Her yıl Ağustos ayının 7-13 günleri arasını Ulusal UMKE Haftası olarak kutlamaya karar verdiklerini anlatan Bakan Koca, topluma arama-kurtarma ve medikal kurtarma alanlarında hizmet verdiklerinin altını çizdi.

UMKE ATAK ekibi kuruldu

UMKE’nin tüm personel ve gönüllülerinin fedakarca çalıştıklarını, deprem dahil afet ve acil durumlarda alana ilk ulaşan ekip olduklarını kaydeden Bakan Koca, “UMKE gönüllü sayısı 15 bin 200 kişi. Özellikle afet ve acil durumlarda ilk aşamada UMKE ekipleri sahaya ulaştığı için vatandaşların haklı olarak bu ekiplerden medikal hizmet yanında arama-kurtarma yapmasını da beklediğini biliyoruz. Yer yer bu konularda beklentinin farklı noktalara taşındığına da şahit olduk. Bundan sonraki süreçte bu sahadaki durumu görerek UMKE’nin medikal kurtarma hizmeti dışında arama kurtarma faaliyetini yapmak üzere UMKE çatısı altında ‘UMKE ATAK’ adında bir yapı oluşturduk” dedi.

Oluşturulan bu yeni birimin sağlık ekibinden oluşan ve arama kurtarma faaliyeti yapan bir ekip şeklinde tasarlandığını vurgulayan Bakan Koca, medikal hizmet yanında aktif olarak arama-kurtarma alanında da hizmet vereceklerini kaydetti. Bakan Koca, “Hem arama kurtarma hem de medikal hizmet sunan bir UMKE yapısıyla karşı karşıyayız. Bundan sonraki süreçte ilgili gönüllülerin sayısını artırarak acil durum ve afetlerde daha etkin bir fonksiyon üstlenmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Toplam 15 bin 200 sağlık çalışanının gönüllü olduğu yapının Dünyada benzeri olmadığını vurgulayan Sağlık Bakanı Koca, uluslararası alanda tanınan bir yapı olduklarını anlattı.

UMKE faaliyetleri ve ekipmanları tanıtıldı

Bu arada UMKE ATAK’ın faaliyet sistemi ve ekipmanlarına yönelik bilgi verildi. UMKE’nin arama-kurtarma faaliyeti yürüten ekiplere medikal kurtarma hizmeti desteği veren bir yapı olması yanında, yeni unsur olarak kentsel-arama kurtarmaya da katkı vermeye başlamasıyla alanda kurtarmanın yanında ilk medikal müdahalenin yapılıp ileri merkezlere sevkinin de içinde olduğu ekip yönetimi sistemine geçildiği anlatıldı. Ekiplerin, haberleşme araçları, kentsel arama-kurtarma için ekipmanların yerleştirildiği özel araçlar, mobil iletişim sağlayan araçlar, internet erişimi gibi konuların kritik olduğu, mobil sistemler ile telsiz aracılığıyla haberleşmenin sağlanabildiği vurgulandı.

Haberleşme ekipmanlarının çalışabilmesi için rüzgar ve güneş kaynaklı enerji üreten sistemler ve hızlı ulaşım için ATV’ler ile görüntü almayı sağlayan dronların da birim tarafından kullanıldığı açıklandı. Arama kurtarma ekiplerinin kırıcı, demir kesme, matkap vb. temel donanımlarının da alındığı vurgulandı. Yeni oluşturulan birimin eğitim faaliyetleri başladı. UMKE ATAK gönüllüleri sahada AFAD ve itfaiye gibi diğer ekiplerle birlikte çalışacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla