Sağlık çalışanlarına şiddete ceza yağdı: 155 davada 513 milyon TL

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

siddet-hekimBaşkentte son 3 yılda sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar hakkında açılan binlerce dava bulunuyor. Bu davalardan Ocak 2012-Aralık 2014 tarihleri arasında sonuçlanan 155 davada sanıklar toplam 513 milyon lira para cezasına çarptırıldı. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, ‘Ankara’da Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete Verilen Cezalar’ başlıklı bir rapor hazırladı. Ankara Sağlık Müdürlüğü’nün de hukuki yardım verdiği şiddet mağduru sağlık çalışanları ile ilgili sonuçlanan 155 dava açıklandı. Ocak 2012- Aralık 2014 yılında sonuçlanan 155 dava da sanıklara 500 ila 9 bin 500 lira arasında değişen adli para cezası kesildi. Bu davalarda sanıklara toplam 513 bin 920 lira para cezası verildi. Davalarda bazı sanıklara ayrıca 1 ay ila bir yıl 5 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Hapis cezaları ile ilgili beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

2013 Kasım ayında 112 Sağlık Ekibi vaka adresine ulaşıp ilk muayene ve müdahalelerini yerine getirdikten sonra hastaneye nakil sırasında; vakanın alkollü yakını tarafından sözel hakarete maruz kaldı. Akabinde kişinin Acil Tıp Teknisyenine (ATT) ve ambulans sürücüsüne fiziksel darp uyguladığı öğrenildi. 112 Ekibinin vakalarını acil servise teslim ettikten sonra karakola giderek şikâyetçi oldu. Ankara 24 Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada sanığa bir sene üç ay Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

2013 Haziran ayında Ankara Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ekipleri verilen vaka adresine ulaştı. 112 ekibi, ambulansın kapısını açar açmaz, hasta yakını bağırıp çağırıp ‘sinkaflı’ küfürler etmeye başladı. Sağlık ekibi hastaya müdahale etmeye başlamış ve müdahale ederken hasta yakını ekip çalışanlarına, 112 sistemine hakaretler edip sinkaflı küfürler etti. ATT sağlık çalışanı hasta yakınını sakinleştirmeye çalışırken, hasta yakını sağlık çalışanının üzerine yürüyerek iteklemiş ve darp etmeye çalıştı. Darp girişimi çevredeki vatandaşlar tarafından engellendi. Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada; sanığın kamu görevlisine hakaret suçundan; katılana karşı hakaret suçundan; 9 bin 500 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Ayrıca sanığın üzerine atılı tehdit suçunu işlediği sabit olduğundan; 6 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

HEKİME TERBİYESİZ DİYEN HASTAYA 6 BİN 80 LİRA CEZA

2013 Ekim ayında Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşen olayda yoğun bakım ünitesinde görevli hemşire sağlık çalışanını telefon ile arayan bir şahıs, hemşireye hitaben ‘ben hasta yakınıyım, sen ve birkaç arkadaşın anneme iyi bakmadınız, annemle ilgilenmediniz, kendinize dikkat edin ölümü arkanızda hissedin, başınıza her an her şey gelebilir.’ diye tehdit etti. Olaydan 10 dakika sonra da aynı şahsın tekrar arayarak hemşire hanıma ‘beni tanıdın mı?’ diye sorarak aynı tehditlere devam ettiği iddia edildi. Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada; sanığın sübut bulan görevli memura tehdit suçundan; 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına karar verildi.

2013 Nisan ayında gerçekleşen şiddet olayı Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim Araştırma Hastanesinde yaşandı. Olay tarihinde poliklinikte sonuç göstermeye gelen hasta; hekim sağlık çalışanının, kendisinin sağlık durumu ile ilgili açıklamalarını yeterli bulmadığı için hekime hitaben ‘terbiyesiz’ diyerek kapıyı çekip gittiği iddia edildi. Ankara 16. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada; sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan 6 bin 80 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına karar verildi.

2014 Ekim ayında 75 Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne tedavisinin devamı için gelen hastanın eşi polikliniğe beraber girmek istediğini dile getirmesi üzerine sağlık çalışanları, fiziki şartların yetersizliğinden dolayı uygun bir dille dışarıda beklemesi gerektiğini söyledi. Diş hekimi tarafından hastaya gereken işlemler yapılıp, sözlü olarak gereken bilgiler verildiği sırada hastanın dışarıda bekleyen eşinin içeri girerek yüksek sesle konuşarak hakaret ettiği iddia edildi. Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; 3 bin 640 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına karar verildi.

2013 Ağustos ayında Dr. Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şiddet olayı yaşandı. Olay tarihinde şiddet mağdurunun nöbetçi asistan doktor olarak görev yaptığı, hastasını muayene edip tedavisi için medikal onkolog ile görüştüğü esnada, hasta yakının söz konusu hekime hitaben ‘Elleri cebinde ne geziyorsun, artist misin doktor musun sen…… Demetevlere gömerim’ dediği ve hekime tekme attığı iddia edildi. Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada; sanığın sübut bulan tehdit suçundan; 2 ay on beş gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi. Ayrıca sanığa bin 500 TL Adli Para Cezası kesildi.Zaman

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla