Sağlık çalışanları görevi başında katledilen ‘Ömür Erez’ için eylemdeydi

22 Ocak 2022   |    25 Ocak 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Önceki gün görevi başında katledilen Hemşire Ömür Erez, için çalıştığı Kartal 10 Numaralı Aile Sağlık Merkezi önünde buluşan sağlık çalışanları protesto eylemi gerçekleştirdi. Sağlık çalışanları, hemşire Ömür Erez’in (33); İstanbul Kartal’da 10 Numaralı Aile Sağlık Merkezi’nde görevinin başındayken, 20 suç kaydı bulunan Rahmi Uygun tarafından silahla vurularak öldürülmesini ve kadınların karşı karşıya kaldığı şiddeti de protesto etti. Sağlık çalışanları, “Bu vahşetten, tüm çağrılarımıza rağmen önlem almayan yetkililer sorumludur. Bıçak kemiğe dayandı, kendimizi korumak için biz de mi silahlanalım” açıklamasını yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, basın açıklamasında şunları söyledi: “Her gün defalarca bu koru yüreğimizde taşımak zorunda bırakılıyoruz. Bir yanda sağlık alanında sağlık çalışanlarının emeklerinin, mesleki kimliklerinin değersizleştirildiği sağlık politikalarıyla beraber şiddetin hızla yükseldiğini ve meşrulaştırıldığını görüyoruz. Şiddetin önünün açıldığını görüyoruz. Nasıl önünü açıyorlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek. Etkili bir koruma caydırıcı cezalar yerine şiddet görmezden geliniyor ve hayatımızın her alanına sızıyor ne yazık ki bunun son örneği silahla elini kolunu sallayarak bir binanın içine girilen bir saldırgan gösterdi bize.

Sağlık kuruluşuna silahla giriliyor bu ülkede. Bizleri korumayan yargının adliyelerine, o saray adını verdikleri yerlere silahla giremezsiniz, ama sağlık kurumuna girebilirsiniz. Çünkü sağlık çalışanları, hekimler bu ülkede değersiz. Doktor bulamayacak bu ülkede insanlar, çünkü görevlerini yapmaktan vazgeçiyorlar, tükeniyorlar. Eğer sağlık çalışanları sağlıksız olursa toplumun sağlığını iyileştirmek, geliştirebilmek imkânsız. Sevgili hemşiremiz Ömür Hanım’ın anısı önünde saygıyla eğiliyorum ve bugüne kadar yitirdiğimiz bütün sağlık çalışanlarının anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Onlar yüreğimizde, mücadelemizde bizimle.”

Bu vahşetten, tüm çağrılara, rağmen önlem almayanlar sorumludur

Tüm Sağlık Memuru Acil Tıp Teknisyeni Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED) adına konuşan Vildan Aydın da “Bugün bu vahşetten, tüm çağrılarımıza, yardım çığlıklarımıza rağmen önlem almayan yetkililer sorumludur. Buradan o sorumlulara soruyoruz: Hangi meslek mensubu, dün kendisini tehdit eden kişinin ertesi gün işlemini yapıyor? Hangi devlet kurumuna eli kanlı katiller bellerinde silahla rahatça girebiliyor” dedi.

 

“Biz artık kimin adına acı çekeceğimizi bilemiyoruz” Vildan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bıçakla doğranan cerrahın parmakları için mi, mermerle parçalanmak istenen bilime adanmış kafalar için mi, henüz annesinin karnında tekmelenen bebekler için mi, gündüz vakti canice katledilen bir kadın için mi, görevi başında vahşice öldürülen meslektaşımız için mi? Biz kimin acısını çekeceğimizi bilemiyoruz? Artık bardak taştı, bu yük taşınmaz, katlanılmaz hale geldi. Nereye baksak zorbalık, tehdit şiddet. Her gün birini anıyoruz, birine ağlıyoruz, biri için korkuyoruz. Hem kadın hem sağlık çalışanı olarak kendimiz için iki kere korkuyoruz.

Sayın sorumlular biz artık arkadaşımızın kanını temizleyip hizmete devam etmek istemiyoruz, bu vandallığa kalkışanların sağlık hizmetinden menedildiği, etkin caydırıcı uygulanabilir sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını istiyoruz. Görevimizin başında sövüldük, tehdit edildik, dövüldük, tokatlandık, yumruklandık, saçlarımızdan tutulup yerlerde sürüklendik, düştük, düştüğümüz yerde tekmelendik. Yetmedi başımıza kurşun sıktılar, vurulduk, öldük.”

İSTAHED: Sağlıkta şiddet yasası çıkmadan son bulmayacak

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ömür Erez’in görev yaptığı Kartal 10 No’lu Aile Sağlığı Merkezi önünde basın açıklamasında bulundu. “Emeğe saygı şiddete sıfır tolerans”, “Yaşam hakkımız engellenemez”, “Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” sloganlı pankartlarla toplanan İSTAHED’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK!…

Dün burada, bu Aile Sağlığı Merkezinde, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu kurumunda, 33 yaşında Ömür Erez mesai saatleri içinde, görevi başında, kamu hizmeti verirken hastaların gözü önünde silahlı saldırı sonucunda canice katledildi. Seken kurşunlar mesai arkadaşlarının odalarına ulaştı. Bir anlık şans ile hayatta kalan hekimler, hemşireler yürekleri paramparça iken Ömür’ün kanları ile kırmızıya boyanmış aile sağlığı merkezinin zeminini beraber temizledi. Yaşadıkları korku ve acı yetmez gibi!

Katil Ömür’ü aylardır rahatsız ediyordu. Onlarca sabıkası vardı. Defalarca savcılıktan yardım talep etmişti. Cani, kadını katletti, bir an bile düşünmeden. Ömür maskesini indirip belki korkusunu bastırmak için bir yudum su aldıktan sadece saniyeler sonra!

Katil Ömür’ü onun en savunmasız olduğunu düşündüğü yerde çalıştığı aile sağlığı merkezinde planlı olarak katletti.

Katilin eski eş, eski sevgili olmasının hiç bir önemi yok! Dün bir hasta veya hasta yakını, bugün eski eş ya da sevgili ve artık dur demezsek yarın kim bilir kim katledecek hekimi, hemşireyi, ebeyi, sağlık çalışanlarını!

Sağlık çalışanının savunmasız olduğunu biliyordu. Bunu “hemşireyim, vuramazsınız’ diye değil de “hamileyim, vurmayın’ diye kendini savunmaya çalışan Gülhan Hemşirenin çığlıklarından biliyordu.

Sağlık çalışanının korunmadığını biliyordu.
Fikret Hacıosmanoğlu, Aynur Dağdemir, Ersin Arslan katledildiğinde öğrenmişti.
Sağlık çalışanlarına karşı sistemli, durmaksızın, artarak gerçekleşen şiddetin cezasız kaldığını görmüştü.

Çok uzak değil daha 2 gün önce okumuştu görevi başında bir hekime hakaret edip yumruk atmanın cezasının sadece 11 bin Türk Lirası olduğunu. Biliyordu hunharca vurup kaçıp gidebileceğini!

Ülkemizde hangi devlet kurumuna elini kolunu sallayarak, elinde belinde silah ile girmeye cesaret edebilir bir insan, sağlık kurumları dışında? Aile sağlığı merkezlerine, hastanelere silahla giriliyor, çalışanlar katlediliyor. Sorumlusu kimdir?

Şimdi Ömür’ün geride tek başına kalan 10 yaşındaki yavrusunun gözlerine bakarak ‘Benim sorumluluğum yok ” diyebilir misiniz sayın Sağlık Bakanı? Korumadınız! Sahip Çıkmadınız! Savunmadınız! Yine de benim suçum yok demeyi kaldırır mı yüreğiniz!

Ya siz Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı? 20 ayrı olaydan sabıkası olan bu katilin daha öncede olan tehditleri biliniyorken, sokakta olmasını, Ömür’ün yakınına gelebilmesini nasıl anlatacaksınız annesine Ömür’ün?

Peki ya siz kanun koruyucular? Yıllardır sesimizi duyuruyoruz. “Biz ‘mış’ gibi bir sağlıkta şiddet yasası çıkardık. ‘Mış’ gibi olunca da kimseyi caydırmadı” mı diyeceksiniz Ömür’ün meslektaşlarına?

Siz korumadınız biz şiddet gördük!
Siz arkamızda durmadınız biz darp edildik!
Siz bizleri vatandaşın önüne sürdünüz biz öldürüldük!
Bunlar son olsun demekle son bulmuyor.
Melike’den, Göksel’den, Aynur’dan, Ersin’den sonra gördük…
Şimdi de Ömür…

Etkin, Caydırıcı, Uygulanacak Sağlıkta şiddet yasası çıkmadan bu son bulmayacak!
Ya siz bu yasayı çıkaracaksınız kaybettiğimiz onca meslektaşımızın ruhu biraz olsun huzur bulacak! Ya da bizler darp edilerek, yaralanarak, katledilerek bunca isim arkasına yeni bir isim olacağız. Sosyal medyadan sabır ve baş sağlığı dilediğiniz ama sonra unutup gideceğiniz!

Dün bu aile sağlığı merkezinde bir hemşire, bir kadın, bir anne, bir evlat görevinin başında iken, güpegündüz, hastalarının yanında, en güvende olması gereken yerde işyerinde katledildi!! Söz bitti!! Yürek parçalandı!!! Zaman buz kesti!!!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla