Sağlık personellerinin, fiziksel şiddete maruz kalınma risklerinin azaltılması

Yazan Akademisyen Serap YILMAZ
Kategori: Üye Yazıları Print

Hasta ve çalışan güvenliği uygulamalarında sağlık personellerinin, fiziksel şiddete maruz kalınma risklerinin azaltılması

Serap Yılmaz, Özel Memorial Hizmet Hastanesi
Uğur Genç, Memorial Sağlık Grubu CEO

AMAÇ: Sağlık hizmeti sunumunda hasta ve çalışanların zarar görmesine yol açabilecek her türlü işlem ve süreçler ile ilgili alınabilecek tedbir ve iyileştirme uygulamalarına yönelik faaliyetleri ifade eder.

YÖNTEM: Bu uygulama kapsamındaki sağlık kurumları belirlenen hükümler doğrultusunda, uygulama da bulunmak, hasta ve çalışan güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla kendi iç düzenlemelerini yapmak ve tedbirleri almakla yükümlüdür. Hizmet içi eğitimler ile güvenli hizmet sunumu ve güvenli çalışma ortamının sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik usul ve esasları düzenlemektir.

Tüm sağlık kurumlarında, hasta ve çalışan güvenliği için güvenli hizmet sunumu ve güvenli ortamı sağlamasına, hizmet sunumunda kalitenin arttırılmasına, sağlık kurumunda kalitenin arttırılmasına Sağlık kurumunda hasta ve çalışanlar için muhtemel risklerin belirlenmesine ve hizmet içi eğitimler ile güvenli hizmet sunumu ve güvenli çalışma ortamının sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik usul ve esasları düzenlemektir.

Hastane polikliniklerinde tüm sağlık çalışanlarının şiddetten korunmak amacıyla gerçekçi ve uygulanabilir tedbirler almak sağlık (BEYAZ KOD ) personelinin şiddet eğilimli hastalara karşı eğitimlerinin verilmesi gereklidir.

SONUÇ: Hasta ve çalışan güvenliği uygulamalarında sorunun asıl çözümü hizmet alan hastaların sağlık personeline karşı bakış açısının değiştirilmesi ve eğitilmesi olmalıdır.

ANAHTAR KELİMELER: Hasta güvenliği, Çalışan güvenliği, şiddet, Beyaz kod
Serap Yılmaz, Özel Memorial Hizmet Hastanesi.
Uğur Genç, Memorial Sağlık Grubu CEO

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla