Sağlıklı bir kan dolaşım sistemi ve kalp sağlığı için ne yapmak gerekir

Kategori: Damar Sağlığı Print

İnanması zor ama vücudunuzun yaklaşık 96 bin km kan damarına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Kalp ve diğer kaslarla birlikte dolaşım sistemimizi oluşturur ve vücudun her köşesine kan taşır. Fakat dolaşımın zayıf olduğu yerlerde kan akışı yavaşlar ve vücudunuzdaki hücreler ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinleri alamamaya başlar. Sağlıklı bir kan dolaşımı için mutlaka dikkate alınması gereken hususlar ile ilgili bilgi veren Hastane Derindere Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ruken Hanavdeloğulları, önemli uyarılarda bulundu.

Kol ve bacaklarınızda yeterince kan dolaşımı olmadığında el ve ayaklarda soğuma ve uyuşma görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Hanavdeloğulları, şu bilgileri verdi: ‘Açık tenliyseniz, bacaklarınız mavi bir renk alabilir. Zayıf kan dolaşımı cildinizi kurutur, tırnaklarınızı kırılganlaştırır; özellikle bacak tüylerinin dökülmesine, erkeklerde ereksiyon problemlerine, diyabet hastası olanlarda yaraların geç iyileşmesine neden olur. Sigara damar duvarlarınıza zarar vererek kanınızın kalınlaşmasının önemli nedenlerinden biridir’ 

Uzun yolculuğa çıkacaklar toplardamar pıhtılaşmasına dikkat etmeli!

Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol edin.

Kan basıncınız çok yüksekse damarlarınızda sertleşme başlar. Herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile ayda bir tansiyonunuzu ölçtürün. Tansiyonunuz 12’den yüksekse mutlaka hekiminize başvurarak gerekli tedavinizi yaptırın. Su içmeye özen gösterin! Kanın büyük bölümü sudan oluşur. Bu nedenle günde en az 8 bardak su içmeyi hedefleyin. Egzersiz yapıyorsanız veya hava sıcaksa daha fazla su tüketmeniz gerekir.

Mümkün olduğunca hareket edin!

Uzun süreli sabit pozisyonda oturmak bacak kaslarınızı zayıflatır ve bacaklarınızdaki kan akışını yavaşlatır; bu da pıhtı oluşumuna yol açabilir. Oturarak çalışıyorsanız belirli sürelerle ara verin ve mutlaka biraz dolaşın. Yerinizden kalkıp hareket edin, vücudunuzu esnetin. Hareket bacak damarlarınızdaki kan akışını düzenler. Yoga gibi fiziksel aktiviteler kan akışınızı düzenler. Hareket etmek, hücrelerinize oksijen ulaşmasını ve sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmanızı sağlar.

Türkiye’de kalp damar hastalığından ölümler, meme kanserinden 10 kat fazla

Düzenli egzersiz yaşam kalitenizi ve sürenizi artırır.

Düzenli egzersiz vücudunuzun daha fazla oksijenlenmesine yardımcı olur. Bu da kalbinizin kan pompalamasını artırır, kalbinizi güçlendirerek tansiyonunuzu düşürür. Haftada 5-7 gün 30 dakika egzersiz yapmak için bir hedef belirleyin.

Sağlıklı beslenin!

Dengeli bir diyet için bol bol meyve ve sebze yiyin. Kırmızı et, tavuk, peynir ve diğer hayvansal kaynaklarda bulunan doymuş yağlardan uzak durun. Tuz tüketiminizi sınırlayın. Böylece kilonuzu korurken, kolesterol ve kan basıncınızı da kontrol altında tutabilirsiniz.

Sağlıklı damarlar için neler tüketmeli

Sadece saçınızı değil; vücudunuzu da fırçalayın!

Kuru cildinizi, sert, düz kılları olan bir fırçayla ayaklarınızdan bacaklarınız ve kollarınıza doğru aşağıdan yukarıya olacak şekilde fırçalayın. Her gün banyodan önce bu işlemi yapmanız kan dolaşımınızı hızlandırır.  Kuru fırçalama kuru ciltlerden de kurtulur. Her gün, duştan hemen önce yap.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Sajjad Ayad Fadhıl
Sajjad Ayad Fadhıl
2 ay önce

Verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.

Araç çubuğuna atla