Sırt ve göğüs ağrısı Aort damar yırtılmasının önemli belirtileri olabilir

20 Mayıs 2016   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Kalp Hastalıkları Print

kalp kriziKalp cerrahisinde en çok korkulan hastalık grubu içerisinde bulunan aort damarı anevrizmasının çoğu zaman ileri aşamalarda ve cerrahi sınırlara gelmiş olsa bile kendini belli etmeyebileceğini söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu, ‘Aort damar yırtılmasının’ ancak her yıl yaptırılacak ekokardiyografi ve tüm batın ultrasonu ile aort damarında bir genişleme olup olmadığının takip edilmesiyle önlenebileceğini söylüyor. Aort Damar Yırtılması (tıbbi adıyla aort disseksiyonu), beklenmedik bir durum olduğu için önceden pek fazla bir belirti vermiyor. Teşhis edildiğinde ise hastaların yaklaşık yarısı hayatını kaybedebiliyor.

hakan-gerekogluYüksek tansiyon hastaları ve Tiryakiler risk altında

Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu, ‘gizli tehlike’ aort damar yırtılması ile ilgili şu bilgiler verdi:
Boğaza bir yiyecek kaçması nedeniyle öksürmek, eğer kişinin damarları sağlıklı ise aort damar yırtılmasına sebep olmaz. Fakat aort damarının bazı kısımlarında doğuştan gelen gelişim bozuklukları, ana atar damarlarda ‘anevrizma’ olarak tabir ettiğimiz balonlaşma veya damar sertliğine bağlı damar yapısında bozulma bulunuyorsa, ani kan basıncı yükselmeleri, damarın zayıf kısmından yırtılmasına neden olur. Öksürmek, hapşırmak, ani travmalar gibi nedenler bu basıncın yükselmesine neden olurlar. Yüksek tansiyon hastaları ve sigara kullananlar daha fazla risk altındadırlar.

Aort diseksiyonu (yırtığı) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Damar bir balon gibi patlamaz

Damarınızın zayıflayan kısmı bir balon gibi patlamaz. Damar tabakalardan oluşmuş bir yapıdır. Yırtılma önce iç tabakadan başlar. Hastalar genellikle “yırtılma hissi” şeklinde bir ağrı tarif ederler. Yırtılmanın yerine göre sırt ve göğüs ağrısı olur. Fakat ağrı görülmeyen yırtılmalar da mevcuttur. Yırtılma sonrası kanamaya bağlı olarak ani tansiyon düşmesi ve bayılma görülebilir.

Ekokardiyografi nedir? Neden ve nasıl yapılır? EKO testi ne işe yarar?

Anevrizma tetkik yapılmadan anlaşılmaz

Eğer aort damarınızda anevrizma oluşmuşsa neredeyse cerrahi sınırlara gelmiş olsa da bunu tetkik yaptırmadan anlamanız mümkün değildir. Pek çok hastada bu durum başka rahatsızlıklarla ilgili tetkik yaptırırken ortaya çıkar.

Kalp ve göğüs ağrısı ciddi sorunların işareti olabilir!

Rutin kontroller bu nedenle oldukça önem taşır. Her yıl yaptıracağınız Ekokardiyografi ve tüm batın ultrasonu ile aort damarınızda bir genişleme olup olmadığını takip edebilirsiniz. Ayrıca kötü yaşam alışkanlıklarınızdan kurtulmanız ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmanız, damar sağlığınız açısından son derece önem taşır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla