Sivrisinekler neden en çok hamileleri ısırıyor?

Kategori: Gebelik, Mevsim Hastalıkları Print

mosquitoes-attack-sivrisinekSıcak ve nemli gecelerde uyku uyutmayan sivrisinekler ısıracağı kişiyi ısı ve koku yolu ile buluyor. Karanlık ortamda aşırı terleyen, vücut ısısı yüksek ve terleri kokan kişiler sivrisineklerin hedefi oluyor. Başta hamileler olmak üzere bazı kişilerin sivrisinekler tarafından daha fazla ısırıldığını söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Doktor Figen Akın,“Hamilelik döneminde vücuttaki metabolizma hızı artıyor. Bu nedenle sivrisinekler tarafından hamileler daha çok ısırılıyor” diyor.

figen-akinSivrisineklerin neden olduğu hastalıklar, kimlerin özellikle korunması gerektiği ve korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Dr. Figen Akın, sivrisinek sokmalarının sıtma, sarıhumma, Nil humması, lenfatik filariasis, grip ve tifüs gibi hastalıkları insandan insana taşıyabildiğini belirtiyor. Dr. Akın “Ülkemizde sivrisineklerin bulaştırdığı en önemli hastalık sıtmadır. HIV ve sarılık sivrisinek ısırması ile bulaşmaz” diyor.

Doğal yöntemlerle sivrisineklere karşı çözüm

Sivrisinek ısırığına maruz kalan kişilerin ısırılan bölgeye buz veya kolonya uygulanarak kaşıntının önüne geçilebileceğini söyleyen Dr. Akın, şu bilgiler iveriyor:  “Sivrisineklerden korunmanın en iyi yolu yaz aylarında vücudun açıkta kalan yerlerine kimyasal sivrisinek kovucu spreyler uygulanmasıdır. Ancak bu kimyasallarbazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Özellikle çocuklarda kimyasal koruyucular yerine doğal kovucu yöntemler tercih edilmelidir. Karanfil, okaliptüs, nane, lavanta, biberiye gibi bitkilerin yağlarını bir bardak suyun içine 1-2 damla koyarak sivrisinekleri kovabilirsiniz. Fesleğen bitkiside kokusu ile sivrisinekleri uzaklaştırır. Yeşillik alanlarda ise akşamları yatarken uzun kollu giysiler giyilmesi veya cibinlik kullanılması da sivrisineklerden korunmak için kullanılabilir.”

Yazın artan sıvı kaybı erken doğuma neden olabilir! Gebelere yaz önerileri…

Kolesterol düzeyi yüksek olanlar sivrisineklerin hedefinde

Artan metabolizma hızı nedeniyle sivrisineklerin hamileleri daha çok ısırdığını belirten Dr. Figen Akın, hamilelerin yanı sıra kanlarındaki kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerin de sivrisinekler tarafından daha çok ısırdıklarının bilimsel olarak tespit edildiği söylüyor. Akın, “Özellikle alerjik yapılı kişilerin, hamilelerin, bebeklerin ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sivrisineklerden korunması gerekir” diyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla