Spor meme kanserine karşı koruyor ve tedavi başarısını yükseltiyor

Kategori: Meme Kanseri Print

ABD’de yapılan bir araştırma, fiziksel aktivitenin meme kanseri teşhisi konan kişilerde iyileşme sürecine yardımcı olduğunu, ancak birçok kadının yeterince aktif olmadığını ortaya koydu. Cancer adlı dergide yayımlanan arıştırmada, aktif bir yaşam sürmenin faydalı olduğu, ancak meme kanseri hastalarının sadece üçte birinin tavsiye edilen düzeyde aktif olduğu belirtildi. Konuyla ilgili daha öncede pek çok araştırma yayımlanmış, Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan bir araştırmada ise, yürüyüş yapan kadınlarda, meme kanseri görülme riskinin %14 daha az olduğu saptanmıştı. Bir diğer çalışmada ise egzersizin kanseri yenen kişilerde hastalığın yeniden tekrarlamasını %20 oranında azalttığı gösterilmişti. Konuyla ilgili önce makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz>>>

Araştırmada 2008-2011 yılları arasında Kuzey Carolina’da meme kanseri olan 20-74 yaş arasındaki 1735 kadının kanser teşhisi öncesi ve sonrası fiziksel aktiviteleri incelendi.
Haftada 150 dakika orta yoğunluklu ya da 75 dakika yoğun fiziksel aktivite tavsiye edilirken, meme kanseri teşhisi konmuş kadınların sadece yüzde 35’inin bu düzeyde aktif olduğu görüldü.

Kansere karşı mucize çözüm: Yürümek meme kanseri riskini azaltıyor!

İngiltere’de Meme Kanserinde Atılım (Breakthrough Breast Cancer) adlı kuruluştan Caroline Dalton, meme kanseri teşhisinin ardından fiziksel aktivitenin hastanın hayatta kalma şansını arttırdığını ve tedavi sonrası kanserin geri dönme riskini azalttığını ifade etti. Dalton ayrıca aktif olmanın tedavi sırasında ve sonrasında genel sağlık durumunu geliştirerek hastaların dayanma gücünü arttırdığını söyledi. Uzmanlar, meme kanseri teşhisinin ardından uygun fiziksel aktivite konusunda doktora danıştıktan sonra haftada 3.5 saat spor yapılmasını tavsiye ediyor. Teşhis sonrası fiziksel aktivitede küçük bir artışın bile hayatta kalma şansını arttırdığı ifade ediliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla