Hekime silahlı saldırı! Dr. Fikret Hacıosman, hayatını kaybetti!

Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlıkta şiddet sarmalında savunmasız bir hekim daha uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.  İstanbul Bahçelievler’de bulunan özel bir hastanede çalışan Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, hastasının silahlı saldırısına uğradı. Silahla başından vurulan ve ağır yaralanan Dr. Hacıosman, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Olay yerinden kaçan 18 yaşındaki saldırgan Serhat Tunçdemir ise bir süre sonra gözaltına alındı ve ardından çıkarıldığı mahkemede “Tasarlayarak kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul’da özel bir hastanede psikiyatri uzmanı olarak çalışan Dr. Hacıosman, hastanedeki odasında silahla başından vuruldu. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Dr. Hacıosman’ın yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayın ardından Dr. Hacıosman’ın çalışmakta olduğu Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden yapılan açıklama şu ifadelere yer erildi:

2 Ekim 2018 tarihinde tedavi ettiği hastası tarafından ateşli silahla saldırıya uğrayan ve yoğun bakımda tedavi altına alınan Dr. Fikret Hacıosman, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Yaşanan saldırı sonrasında ameliyata alınan ve tedavisi titizlikle takip edilen doktorumuz Dr. Hacıosman; yaşamsal fonksiyonlarının geri döndürülememesi nedeniyle saat 21.55’te vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

 İstanbul Tabip Odası saldırıyı kınadı

İstanbul Tabip Odası üyeleri, Dr. Fikret Hacıosman’ın öldürülmesini protesto etti.
Hastane önünde toplanan doktorlara hastanenin Başhekimi Dr. Oğuzhan Cücü, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip de destek verdi. Grup adına açıklamayı İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu yaptı. Ömeroğlu, “Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğini göz ardı edilemeyecek, ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipleri Birliği görece basit önlemlerle bile halledilebilecek olan şiddet vakalarına tahammüllerini çoktan kaybetmişlerdi” dedi.

Saldırgan saklandığı evdeki kişileri de rehin almak istedi

Saldırının ardından olay yerine gelen polis ekipleri, Dr. Hacıosman’ın hastası olduğu belirtilen saldırgan Serhat Tunçdemir’in yakalanması için çalışma başlattı. Yapılan araştırmada psikolojik sorunları nedeniyle mart ayından bu yana tedavi gören saldırganın Esenler Kazım Karabekir Mahallesi’nde akrabasının evinde saklandığı belirlendi.

Bölgeye giden ekipler, söz konusu evin çevresinde tedbir alırken saldırgan bu kez saklandığı evdeki bazı kişileri rehin almak istedi. Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri ile müzakereci polislerin çabasıyla ikna edilen edilen şüpheli, gözaltına alındı. Saldırganın emniyetteki ilk ifadesinde, “Doktorla görüşmeye gittim. Sıkıntılarımı anlattım. ‘Okulda zenginlerin gösterişli hayatından çok etkileniyorum. Bundan nasıl kurtulacağım?’ diye sordum. O da bana, ‘İlaçlarını iç, etkisi azalacak.’ dedi. Bu duruma sinirlendim, ateş ettim.” dediği öne sürüldü.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla