‘Sürü Bağışıklığı’ zirveyi vurdu: İngiltere Başbakanı Boris Johnson koronavirüse yakalandı

27 Mart 2020   |    31 Mart 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs testinin sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. Johnson, Twitter hesabından yaptığı videolu açıklamada, son 24 saatte kuru öksürük ve ateş gibi semptomlar geliştirdiğini söyledi. 55 yaşındaki Johnson, semptomların görülmesinin ardından kendisine koronavirüs testi yapıldığını ve sonucunun da pozitif çıktığını belirtti. Johnson, evde kendini karantina altına aldığını belirterek, halktan sokağa çıkmama talimatına uymalarını istedi.

İngiltere’de Başbakan Johnson 15 gün öncesine kadar koronavirüse karşı hararetle ‘Sürü Bağışıklığı’ politikasını savunmuştu. Hatta bir açıklamasında yaşlıları kast ederek bu salgın ‘bazı sevdiklerimizi alabilir’ demişti. Ancak tıp dünyasından gelen sert tepkiler üzerine geri adım atmıştı. Tüm dünya koronavirüse karşı sert izolasyon tedbirleri uygulamaya çalışırken Johnson tüm itirazlara rağmen korona virüse karşı ‘hiçbir şey yapmamak’ olarak tanımlanabilecek ‘Sürü Bağışıklığı’ politikasını savunmuş ve ciddi tedbirlerin alınmasına karşı koymuştu. Uzmanlar, Johnson’ın korona virüs politikası nedeniyle en az 250 bin kişinin ölebileceği uyarısı yapmıştı. 

Boris Johnson’ın ‘Sürü Bağışıklığı’ politikası çöktü! İngiltere’de 250 bin kişinin ölmesi bekleniyor

İngiltere Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada da, Johnson’ın hükümetin koronavirüsle mücadele sürecini yönetmeyi sürdüreceği vurgulandı. Birleşik Krallık genelinde şu anda 11 bin 800’ün üzerinde koronavirüs vakası bulunuyor. Şu ana kadarki can kaybı da 578. Hükümet, aldığı önlemler çerçevesinde Pazartesi günü zorunlu alışveriş ve egzersiz dışında sokağa çıkmayı yasaklamıştı.

Boris Johnson’ın o dönem söylediği bazı sözler

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla