Boris Johnson’ın ‘Sürü Bağışıklığı’ politikası çöktü! İngiltere’de 250 bin kişinin ölmesi bekleniyor

Yazan Hüseyin Kandemir
17 Mart 2020   |    30 Mart 2023    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın koronavirüse karşı geçen hafta hararetle savunduğu ‘Sürü Bağışıklığı’ politikası çöktü. Analistlere göre, Johnson ve danışmaları tarihin en büyük sağlık skandalına imza atmış olabilir. Korona virüs politikası nedeniyle en az 250 bin kişinin ölmesi bekleniyor. Johnson hükümeti dün gayriciddi ‘Sürü Bağışıklığı’ politikasından çark ederek, sert izolasyon tedbirleri alacağının işaretlerini verdi. Ancak saygın tıp dergisi British Medical Journal’da bugün yayınlanan analize göre, Johnson’ın geri adım atması her ne kadar beklenen ölüm sayısını %70 oranında azaltsa bile, salgın yüzünden hala en az 250 bin kişinin ölmesi söz konusu. Üstelik sorun bununla da bitmiş olmuyor.

Pazartesi gecesi (16.03.2020) Imperial College COVID-19 Müdahale Ekibi tarafından yayınlanarak Johnson hükümetine sunulan yeni rapora göre, alınacak tüm önlemlere rağmen salgın en az 18 ay sürecek ve sağlık sistemi çökme noktasına kadar zorlanacak. Salgın nedeniyle oluşacak yoğun bakım ihtiyacının İngiliz sağlık sistemi kapasiteden 3 kat fazla olması bekleniyor. Raporun yazarları ‘Sürü Bağışıklığı’ politikasının kesinlikle işe yaramayacağını vurgularken hükümeti acilen sert izolasyon tedbirleri almaya çağırıyor.

Imperial College Raporu, İngiliz tıp dünyasında şok etkisi yaratmış durumda. Raporun yayınlanmasının hemen ardından Başbakan Boris Johnson, sert izolasyon tedbirlerinin hayata geçirileceğini duyurdu. Johnson, şimdi herkesin ‘sosyal mesafe’ kuralına uymasını, başkalarıyla mümkün olduğunca temastan kaçınmasını istiyor.

İngiltere’de koronavirüs kontrollü yayılması planı işe yarayacak mı?

Yeni tedbir paketine göre ilk aşamada, hastalık belirtisi olanlar, yaşlılar ve hamileler 14 gün boyunca karantina altına alınacak. Yiyecek veya temel ihtiyaç malzemelerini almak için bile’ evlerini terk etmeyecekler.

İngiltere Bulaşıcı Hastalıklar Epidemiyolojisi Bölüm Başkanı Profesör Azra Ghani, Pazartesi gecesi düzenlen brifingde yaptığı konuşmada, “Bizler ‘Sürü Bağışıklığı’ planının işe yarayacağını düşünüyorduk. Şimdi bu plan ile salgınla başa çıkmanın mümkün olmadığını anlıyoruz” diye konuştu.

Sadece bir hafta önce İngiliz tıp dünyası Başbakan Johnson’ın ‘Sürü Bağışıklığı’ politikası ile çalkalanıyordu. Tüm dünya koronavirüse karşı sert izolasyon tedbirleri uygulamaya çalışırken Johnson ve sağlık danışmanı Profesör Graham Medley, itirazlara rağmen korona virüse karşı ‘hiçbir şey yapmamak’ olarak tanımlanabilecek ‘Sürü Bağışıklığı’ politikasını kör bir dayatma ile hayata geçirdiler.

Plana göre, hükümet virüsün yayılmasına izin verecek, genç nüfusta ölüm oranı çok düşük olduğu için virüs yayıldıkça ‘Sürü Bağışıklığı’ planı tıkır tıkır işleyecekti. Bunun sonucunda toplum genelinde yaygın bir bağışıklık oluşacağı için, bir süre sonra koronavirüs kendiliğinden etkisiz hale gelecekti. Planın işlemesi için tek şart yaşlıların dışarı çıkmamasıydı. Plan o kadar ‘naif’ti ki yaşlıların dışarı çıkmaması için yaptırım bile içermiyordu. ‘Nasılsa ölmek istemeyecekleri için hiçbiri dışarıya adımını bile atmayacaktı.’

Böylece neoliberalizmin parlak zekası Boris  Johnson, tek taşla bir çok kuş avlamış olacaktı. Gereksiz sağlık harcamaları olmayacak, aşıya bile gerek kalmadan toplumsal bağışıklık sağlanacak, karantina nedeniyle ekonomi çökmeyecek ve en önemlisi zenginler durduk yere zarar etmeyecekti. Johnson’ın sözünü dinlemeyip sokağa çıkan yaşlılar ise doğal seçilim yolu ile sağlık sistemine gereksiz yük olmayacaktı.

Ancak ‘evdeki hesap çarşıya uymadı’

Şimdi, Boris Johnson, parlak planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Buna rağmen İngiliz toplumu ‘bu aptallığın bedelini’ muhtemelen yüz binlerce insanın hayatı ile ödeyecek.

Gel gelelim bizim buralara…

TV ekranlarında hala ‘komplocular’ ‘her şeyi bilen külyutmazlar’, ‘fizyoterapisler’ ve ‘fitocular’ bize kelle paça çorbası ve tuzlu su gargarası önermeye devam ediyor.


Boris Johnson’ın ‘Sürü Bağışıklığı’ politikası geçen hafta İngiltere TV’lerinin ana gündemiydi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla