İtalya, koronavirüs nedeniyle 6 ay süre ile acil durum ilan etti

31 Ocak 2020   |    2 Şubat 2020   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

İtalya hükümeti coronavirüs nedeniyle ülkede altı ay süre ile acil durum ilan etti ve hastalıkla mücadele için ilk aşamada beş milyon euro fon ayırdı. Çin ile olan tüm uçuşları askıya aldı. Karar başkent Roma’da iki Çinli turistte coronavirüs tespit edilmesinden hemen sonra alındı. “Alarm veya paniğe gerek olmadığını” vurgulayan İtalyan başbakan Giuseppe Conte, İtalya’nın sert tedbirleri uygulayan ilk AB ülkesi olduğunu söyledi. Ancak havacılık uzmanları, seyahat yasağının, Dubai veya İstanbul gibi destinasyonlardan doğrudan olmayan uçuşlar için Çin’den gelen yolcular üzerinde hiçbir etkisi olmayacağına dikkat çekiyorlardı.

İtalya’nın ilk teyit edilen Coronavirus vakaları

İki Çinli turist, teyit edilen iki vaka, Wuhon’dan 67 ve 66 yaşlarındaki bir karı koca. 23 Ocak’ta Milano’ya indiler ve son 10 günü Parma’da bir durak da dahil olmak üzere İtalya’yı gezerek geçirdiler. Parite, bulaşıcı hastalıkların tedavisi için uzman bir merkez olan Roma’nın Spallanzani hastanesinde izole edildi ve Roma Forumu’nun yakınlarındaki merkezi Roma bölgesindeki Monti’deki otel odası polis tarafından kapatıldı.

Öte yandan Çin’de ortaya çıkan virüs kaynaklı korku ve panik, İtalya’da Çinlilere karşı ırkçı eylemlere dönüşmeye başladı. Geçen hafta sonundan itibaren ülkenin çeşitli kentlerinden, “Çinli düşmanlığı” temelli sözlü saldırılar yaşandığı haberleri gelmeye başladı.

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve korunma

Venedik’te Çinli bir çift, genç bir grubun kendilerine hakaret ederek tükürdüğünü söyledi. Yine Venedik’te Çinli bir üniversite öğrencisi trende ırkçı hakaretlerle karşılaştığından şikayet etti. Başkent Roma’nın da dahil olduğu büyük kentlerde Çin restoranlarının büyük oranda müşteri kaybettikleri bildiriliyor. Roma’nın saygın sanat okullarından Santa Cecilia Konservatuarı da, Uzak Doğulu bütün öğrencilerin derslerini askıya aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye’de kesin olarak Koronavirüs tanısı alan hasta yok!

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla