İtalyan ilaç firması Menarini Türkiye’yi bölgesel yönetim üssü olarak seçti

Yazan Hatice Pala Kaya
28 Şubat 2021  |   Kategori: Sektör Print

İtalyan ilaç üreticisi Menarini Group, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgelerinin yönetim merkezi olarak İstanbul’u seçti. Firma, İtalya’nın en büyük ilaç şirketi olarak biliniyor. Menarini’den yapılan açıklamada, Türkiye merkezli bölgede 1 milyardan fazla insana sağlık hizmeti sağlanacağı vurgulandı. Menarini Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü Uğur Bingöl yaptığı değerlendirmede bölgesel yapılandırmayla Türkiye’den 3 kıtada 36 ülkenin yönetileceğinin altını çizdi.

Uğur Bingöl, Türkiye’nin sağlık alanında güçlü bir potansiyelinin bulunduğunu ve bölge açısından konumunun önemli olduğunu vurgulayarak, “Ülkemiz Avrupa, Avrasya, Ortadoğu ve Afrika arasında farklı bölgelerin, kültürlerin ve ticari faaliyetlerin buluştuğu stratejik bir lokasyonda. Tarihi olarak bu bölgedeki ülkelerle sarsılmaz bağlarımız, ortak bir kültürümüz, ticari bir birlikteliğimiz var. Son yıllarda özellikle altyapı ve lojistik alanlarında yapılan yatırımlarla da Türkiye pek çok sektör için önemli pazarlara açılan güçlü bir kapı olmanın ötesine geçti. Ülkemiz bugün farklı bölgelerin ticari güzergahı olma noktasında da önemli bir yere sahip” dedi.

Bingöl, “Türkiye, bölgesinde ilaç sektörü için büyük bir cazibe merkezi olma potansiyeli taşıyor. Türkiye’nin Menarini Group bölgesel merkezi olarak konumlanması, ülkemize ve insanımıza olan güvenin ve Türkiye’deki çalışanların başarısının en büyük göstergesidir. Bugün İstanbul’dan, 3 kıtada 36 ülkedeki operasyonları yönetiyoruz. Ülkemizin yönetim merkezi olmasıyla, Türkiye’nin ilaç sanayinde sahip olduğu yüksek standartları sınırlarımızın ötesine taşıma fırsatına sahip olduk” diye konuştu.

Türkiye’de üretim yapılıyor

Menarini, 2001 yılında Türkiye’nin ilk ilaç firması İ.E. Ulagay’ı satın alarak Türk sağlık sektörüne girmişti. Türkiye pazarındaki ürünlerinin yüzde 95’inin Türkiye’de üretildiğini vurgulayan Menarini Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü Uğur Bingöl, “Yıllık 100 milyon kutuyu aşan üretimimizle neredeyse Türkiye’deki her haneye giriyoruz. Türkiye’de 1000’e yakın çalışanımızla yönettiğimiz bölgedeki 1 milyardan fazla insanı sağlıklı yarınlarla buluşturmak amacıyla çalışıyoruz.

Ülkemiz adına taşıdığımız bu büyük sorumluluğu layıkıyla yerine getirmenin gururunu duyuyorum. Türkiye’nin ilaç sektöründe kutu satışı sıralamasında 6.sırada yer alan Menarini Türkiye olarak, bölgesel merkez olmanın avantajıyla, ülkemizin 2023 vizyonu çerçevesinde Türkiye ekonomisine değer katmayı hedefliyoruz” dedi.

2020’de büyüme devam etti, yeni yatırımlar gündemde

Uğur Bingöl, salgın yılı olan 2020’de de büyüme kaydettiklerini belirterek, böylece son 7 yıldır kesintisiz büyüme sağladıklarını anlattı. Bingöl yatırım yapmanın da gündemlerinde olduğunu belirterek, “Daha fazla yatırımla hastalarımıza farklı ve yenilikçi alanlarda da tedavi ulaştırabilmeyi hedefliyoruz. Uluslararası kalitedeki portföyümüz ve insan sağlığında fark yaratacak projelerimizi daha da geliştirme ve çeşitlendirme hedefinde sağlam adımlarla ilerliyoruz. Farklı coğrafyalarda yeni iş birliği ve yeni iş ortaklığı fırsatları yaratmak en büyük arzumuz” diye konuştu.

İtalya’da 1886 yılında Napoli’de kurulan firmanın 140 ülkede 17 bin çalışanı bulunduğu bildirildi. Firma, ilaç, teşhis, medikal estetik, tüketici sağlığı dahil geniş bir alanda sağlık çözümleri sunuyor. Firma 2001’de Türkiye’nin ilk ilaç firması İ.E. Ulagay’ı satın almıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla