Hipertansiyon ilacı Losartan, kanser tedavisine yardımcı olabilir mi?

2 Ekim 2013   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

ilac-hap-demirNature Communications’da yeni yayımlana bir çalışmaya göre, yaygın olarak kullanılan bir hipertansiyon ilacı olan Losartan’ın, solid (katı) tümörlerde damarların açılmasını sağlayarak kansere karşı mücadelede kullanılabileceği ileri sürüldü. Çalışmada, farelerde başarılı şekilde uygulanan yöntemden elde edilen veriler değerlendirildi. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, kansere karşı geleneksel ilaçların yanında kullanıldığında bir angiotensin inhibitorü olan Losartan’ın ömrü uzatabileceğine inanıyor. Araştırmacılar farelerde elde ettikleri olumlu sonuçların ardından Losartan’ı, tedavisi zor bir kanser türü olan pankreas kanseri hastalarına vermeyi planlıyor. Yöntemin kanseri tedavi etmediği ancak yaşam sürelerinin uzatılmasına önemli katkıları olabileceği belirtiliyor.

Çalışmayı yürüten uzmanlar benzer sonuçların insanlarda da görülmesi durumunda uygulamanın özellikle tedavisi zor kanserlere karşı önemli faydaları olabileceği iddiasında bulunuyor. Bilindiği gibi günümüzde pankreas kanseri hastalarının sadece % 5’i beş yıldan fazla yaşıyor. Bunun nedenlerinden biri, pankreas kanseri hastalarının sadece 10’da birinde tümör üzerinde ameliyat yapılabilmesi.

Artesunat kombinasyonunun kolorektal kanser tedavisine etkisi var mı?

ABD’deki Massachusetts Hastanesi’nden araştırmacılar, ameliyat edilemeyecek pankreas kanseri hastalarına, kemoterapinin yanı sıra Losartan’ın verilmesini öngören tedavi için, gönüllü hasta aramaya başladı. Araştırmacılar, bu tedavinin, hastaları iyileştirmese de, ömürlerini uzatacağını umuyor.

tumor_fareBir angiotensin inhibitorü Losartan, 10 yıldan fazla süredir güvenli bir yüksek tansiyon ilacı olarak yaygın şekilde kullanılıyor ve bu nedenle ilacın denenmesinde her hangi bir güvenlik engeli bulunmuyor. Losartan tedavisi hipertansiyon hastalarında damarları gevşeterek basıncın azalmasını ve daha fazla kan taşınmasını sağlıyor. Massachusetts Hastanesi araştırma ekibi, ilacın göğüs ve pankreas kanseri olan farelerde yarar gösterdiğini ortaya koydu. İlacın, tümör etrafındaki bölgelere daha fazla kan akışı sağlayarak, kemoterapi ilaçlarının hedefe daha iyi ulaşmasına olanak verdiği görüldü. Genel kemoterapi yerine bu tedavinin uygulandığı farelerde yaşam süresinin uzadığı tespit edildi.

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşmak mümkündür:
http://www.nature.com/ncomms/2013/131001/ncomms3516/full/ncomms3516.html

Angiotensin inhibition enhances drug delivery and potentiates chemotherapy by decompressing tumour blood vessels
Abstract
kanser-tansiyon-ilacCancer and stromal cells actively exert physical forces (solid stress) to compress tumour blood vessels, thus reducing vascular perfusion. Tumour interstitial matrix also contributes to solid stress, with hyaluronan implicated as the primary matrix molecule responsible for vessel compression because of its swelling behaviour. Here we show, unexpectedly, that hyaluronan compresses vessels only in collagen-rich tumours, suggesting that collagen and hyaluronan together are critical targets for decompressing tumour vessels. We demonstrate that the angiotensin inhibitor losartan reduces stromal collagen and hyaluronan production, associated with decreased expression of profibrotic signals TGF-β1, CCN2 and ET-1, downstream of angiotensin-II-receptor-1 inhibition.

Consequently, losartan reduces solid stress in tumours resulting in increased vascular perfusion. Through this physical mechanism, losartan improves drug and oxygen delivery to tumours, thereby potentiating chemotherapy and reducing hypoxia in breast and pancreatic cancer models. Thus, angiotensin inhibitors —inexpensive drugs with decades of safe use — could be rapidly repurposed as cancer therapeutics.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla