TEB: Yetkilerimize müdahale eden ‘Eczane Yönetmeliği’ni kabul etmiyoruz!

Yazan Hatice Pala Kaya
16 Mart 2023   |    17 Mart 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Türk Eczacıları Birliği, (TEB) Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 14 Mart günlü Resmi Gazetede yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Yönetmeliği değişikliklerini kabul etmediklerini açıkladı. TEB Merkez Yönetimi ve 54 Bölge Eczacı Odası adına yapılan yazılı açıklamada, yönetmeliğin TEB’in görüşü alınmadan hazırlandığını ve kendi yetkilerine müdahale eden değişiklikler yapıldığı belirtildi. TEB açıklamasında, yönetmelik değişikliğine karşı idari yargıya gidileceği belirtilerek, “Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun dün (14 Mart) yayımladığı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bölge eczacı odalarımızın ve TEB’nin yetki ve sorumluluklarına müdahale eden ve ciddi anlamda tırpanlayan bir niteliktedir” denildi.

Meslek örgütlerinin kendileriyle ilgili konularda yönetim süreçlerine katılmalarının demokrasinin gereği olduğuna işaret edilen açıklamada, “Söz konusu yönetmelik değişikliği öncesinde meslek örgütümüzle herhangi bir görüş alışverişinde bulunulmadığı gibi yapılan bu değişiklikle sahada kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmeti sunan meslektaşlarımızın çalışma şartlarında değişiklik yapma yetkisi tek elde toplanmış, bu anlamda bölge eczacı odalarımız yok sayılmıştır” ifadesine yer verildi.

Yönetmeliğin, 6643 sayılı TEB Kanununa aykırı olduğu belirtilen açıklamada, “Birliğimizin tanımlanmış yetki ve sorumluluklarını yok sayan, Bölge Eczacı Odalarımız ile Türk Eczacıları Birliğinin yetkilerini ve sorumluluklarını tırpanlayan, ben yaptım oldu mantığıyla tek taraflı bir şekilde hazırlanmış bu yönetmelik değişikliğinin iptali için hukuki girişimlerimizi derhal başlatacağız” denildi.

14 Mart günlü Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğinde, nöbet ve tatil zamanlarının il veya ilçe sağlık müdürlüğünce onaylanması, eczanede değişiklik oluşturacak tadilatların il sağlık müdürlüğünce onaylanması, eczane yerleştirmelerinde yeni usullere ilişkin hükümler yer almıştı. Ayrıca, miadı dolan ilaçların imhasına yönelik olarak işleyiş de değiştirilmişti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla