TEİS Başkanı Saydan’dan uyarı: Grip aşıları E-nabız sistemindeki sıraya göre verilecek

Yazan Hatice Pala Kaya
24 Ekim 2020  |   Kategori: Aile Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Grip aşısının sadece kriterlere uygun olanlara yapılacağını, vatandaşların eczane ve aile hekimlerinde yoğunluğa neden olmaması gerektiğini söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararla, grip aşısının sadece hakkı olanlar tarafından yaptırılabileceğini, bu kişilerin de risk analizine göre belirleneceğini hatırlatarak, hakkı olmayan vatandaşları eczane ve aile hekimlerine aşı için gitmemeleri konusunda uyardı. Aşı yaptırma hakkı tanınmayan vatandaşların aile hekimliği ve eczanelerde kalabalık oluşturmasının diğer olumsuzluklar yanında, COVID-19 bulaşma riskini de artıracağını ifade eden Ecz. Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu sistemde aşı yaptırması tanımlananlar dışında hiç kimseye aşı yapılamayacağını belirtti. 

Ecz. Nurten Saydan, şu bilgileri verdi:  “Geçmiş yıllarda, isteyen herkes grip aşısı olabiliyordu. Ancak şu an E-nabız sistemine göre aşı yaptırma hakkı olduğunu gören hastalar aile hekimliğine gidip Reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçetelerini alarak aşı yaptırabilecekler. Söz konusu elektronik reçete ile eczanemize gelen her hasta için grip aşısını sistemden ayrı olarak talep edeceğiz. Bu aşı COVID-19 ilaçları gibi artık stratejik konumda. Sistem bundan sonra kurallara bağlı.

Aşılar öncelikle E-nabız sistemi üzerinden belirlenen riskli gruplara yapılacak. Gelen aşının karekodu bile hasta adına ayrıca düzenlenecek. Bu yöntem dışında grip aşısı tedarik etmenin başka bir yolu bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın E-nabız sistemi üzerinden grip aşısı alma hakkı olduğuna bakmadan eczanelerimize ve aile hekimliklerine gitmeleri aşı olmalarını sağlamayacağı gibi bulaş riskini de arttıracaktır.”

Aşı olamayanların telaşlanmasına gerek yok

Ecz. Nurten Saydan, grip aşısının COVID-19’dan koruyuculuğu bulunmadığını, başka risk unsurlarının dikkate alınarak aşının öne çıktığını belirterek aşı olamayan vatandaşların endişeye kapılmamasını istedi. Saydan, “Aşı olamayanlar ya da bu konuda telaşa kapılan vatandaşlarımız bilmelidir ki, grip aşısı COVID-19’dan korumamakta, gripten korumaktadır. Grip belirtileri COVID-19 belirtileri ile çok benzediğinden bu aşının yapılması önem arz etmektedir çünkü grip aşıları ne kadar erken yapılırsa, griple ilgili semptomlar azaltılmış olacak ve COVID-19 teşhisi de daha kolay belirlenecektir” dedi.

COVID-19 için alınan önlemler gribin yayılmasını önlüyor

TEİS Başkanı Saydan, yaklaşık 8 aydır devam eden salgında, maske, sosyal mesafe ve hijyen önlemlerine çok sayıda vatandaş tarafından uyulduğunu hatırlatarak, bu önlemlerin aynı zamanda gripten de korunma sağladığını vurguladı. Bu nedenle, geçmiş yıllara kıyasla grip salgınının daha az olduğuna işaret eden Saydan, vatandaşlardan paniğe kapılmamalarını istedi.

Sağlık Bakanlığı SMS ve Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmalı

Sağlık Bakanlığı’ndan risk grubundaki kişilerin aşı süreçlerini yönetmek için SMS ve Hayat Eve Sığar uygulamalarıyla yönlendirmeler yapılmasını istediklerini vurgulayan Ecz. Nurten Saydan, bu yolla kalabalıkların önüne geçilebileceğini belirterek şu bilgileri verdi: “TEİS olarak inanıyoruz ki, Bakanlığımız tarafından getirilen aşı sayısı kademeli olarak arttırılacak, ilerleyen günlerde yeterli sayıda aşı alımı yapılarak riskli gruptaki vatandaşlarımızın hepsi de aşılanacaktır. Bu süreçte vatandaşlarımızın E-nabız sistemi üzerinden aşı alma sıralarının gelip gelmediğini sabırla takip etmelerini rica ediyoruz. Eczanelerimizin bu sistem dışında aşı getirme imkanının olmadığını kamuoyunun bilgisine ve dikkatine sunarız.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla