İlaç fiyatlamasında kullanılan Euro kuru yüzde 30,5 artırılarak 14,03 TL’ye yükseltildi

Yazan Hatice Pala Kaya
24 Temmuz 2023   |    17 Ağustos 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi, Sektör Print

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan ancak güncel kurdan daha düşük olarak uygulanan Euro kuru artırıldı. Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, 10,76 TL olan kur, yüzde 30,5 oranında artırılarak 14,03 TL’ye yükseltildi. İlaç fiyatlarında da bu oranda artış gerçekleşecek. İlaç üreticisi firmalar yakın zamanda Sağlık Bakanlığı’na bir mektup yazarak görüşme talep etmişti. Ayrıca son dönemde bazı ilaçlara erişim sorunu yaşanıyordu. Euro kurundaki artış kararına yönelik bir açıklama yapan TEİS Başkanı Nurten Saydan, artışın ilaca erişim sorununu çözmeyeceğini, güncel Euro kuru ile hesaplamada kullanılan kur arasındaki büyük farkın devam ettiğini vurguladı. 

Bu gelişmenin ardından özellikle ithal ilaçlara dikkat çeken Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan,  “İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru %30,5’lik artışla 10.76’dan 14.03 TL’ye yükseldi. Ancak kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Zira güncel kura göre Euro bugün itibariyle 30.02 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir” şeklinde açıklama yaptı.

Gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz

Nurten Saydan, yapılan artışın ilaca erişim sorununu çözmeyeceğini, bazı ilaçların bulunamayacağını belirterek, “Biz eczacılar için ilaçların hem bulunabilir hem de ulaşılabilir olması kritiktir. Zira bulunamayan ilaç, en pahalı ilaçtır. Bu güncellemenin, ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını, yarayı iyileştirmeyeceğini sadece bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz” görüşünü vurguladı.

TEİS: Euro kuru nedeniyle yurt dışından ilaç gelmesi hayal gibi görünüyor!

İlaç Euro kuru normal kura bir türlü yetişemiyor

İlaç fiyatları belirlemesinde kullanılan sistemin de değiştirilmesi gerektiğini belirten TEİS Başkanı Nurten Saydan, Euro kurunun piyasa kurundan farklı belirlenmeye başlanmasıyla sorunun ortaya çıktığını kaydetti. Saydan, “14 yılda Euro/TRY değeri ortalama %1215 oranında arttı. Bu 14 yıllık sistem, günümüz ekonomik koşullarında çözümsüz hale gelmiş ve artık vatandaşlarımızın ilaçlara ulaşmasını engelliyor. Artık yeni bir çözüm yolu bulmak zorundayız. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak bu gelişmeler ve yaşanan sıkıntılar karşısında endişeliyiz ve şaşkınız. Sağlık otoritemizin anlık çözümlere yönelmesi yerine kalıcı çözümler bulması gerektiğine inanıyoruz. İlaç yokluğu problemi bahanelerle ve sonuçsuz girişimlerle çözülemez. Gerçekçi yaklaşımlarla, ilaç Euro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilerek sorunun acilen çözülmesi ve vatandaşın ihtiyacı olan ilaçların eczanelerimize gelmesi sağlanmalı” ifadesini kullandı.

TEİS Başkanı Saydan: Artan KDV nedeniyle 15 bine yakın ilacın fiyatı bir kez daha artacak

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla