TEİS’ten Sağlık Bakanına Açık Mektup: Eczacılar olarak ilaç yokluklarıyla baş edemez hale geldik!

Yazan Hatice Pala Kaya
16 Ocak 2023   |    6 Şubat 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelik, ilaca erişim sorununun devam ettiğini vurgulayan bir açık mektup yayınladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya hitaben yazılan mektupta, Bakan Koca’nın aralık ayında ilaca erişim sorununun büyük oranda çözüleceği mesajına karşılık hala erişim sıkıntısının devam ettiği vurgulandı. Mektupta, bazı ilaç firmalarının olmayan ilaçlar varmış gibi kampanya yaparak kamuoyunu ve Bakanlığı yanıltma yönünde girişimler yaptığı iddia edilerek, açık mektubun bu nedenle yazıldığı kaydedildi.

İlk defa kendimizi bu kadar çaresiz hissediyoruz

Mektupta, Sağlık Bakanı Koca’nın 17 Aralık 2022’de sektör temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yayınlanan “Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz” mesajı hatırlatıldı. Bu mesajın üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen, ilaca erişim sorununun devam ettiği belirtilen mektupta, “Eczane eczacıları olarak artık kendimiz ve yakınlarımız için bile ilaç bulamaz hale geldik. Komşu eczanelerden takasla aldığımız ilaçlar da arkası gelmediği için tükendi. İlk defa kendimizi bu kadar çaresiz hissediyoruz. Eczane eczacıları olarak tek bir kuruş ekstra nöbet ücreti almadan, her türlü masraf kendimize ait olarak ve de nöbet ertesi izni olmadan hizmete devam eden bir mesleğin mensuplarıyız.

TEİS Başkanı Nurten Saydan: 585 ilaç depo stoklarında yok, 522 ilaç sınırlı dağıtılıyor

Bizim bu fedakar çalışmamıza karşılık ilacın bulunmaması sorunu; ‘nöbetçi eczane sayısını arttırarak’ çözülemedi. Zira bir nöbetçi eczanenin bulamadığı ilacı diğer nöbetçi eczane de bulamıyor. İlaç yokları yüzünden nöbetlerde sözlü ve fiili saldırılara muhatap olduğumuz için birçok meslektaşımız nöbet bile tutmak istemiyor” denildi.

İlaç firmaları da eleştirildi: “Bazı firmalar sizi yanıltmaya çalışıyor

İlaç bulunamamasının insan ve toplum sağlığı açısından yarattığı riske işaret edilen mektupta, bazı ilaç firmalarının depolarda olmayan ilaçlara yönelik kampanya yaptığı ve bu yolla piyasada var ve bulunuyormuş gibi algı oluşturmak istediği belirtilerek, bu tavrın kamuoyunu ve Bakanlığı yanıltma amacı taşıdığı vurgulandı.

Açık mektubun yazılma gerekçesinin bu gelişme olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
“Gerçek fiili durumla ilgisi olmayan bu gibi hareketler ve yaşadığımız yıkıcı sorunun devamı yüzünden biz eczane eczacıları olarak derdimizi anlatmak ve sesimizi duyurmak için bu açık mektubu kaleme almak zorunda kaldık. Biz sadece görevimiz olan ilaç hizmeti vermek istediğimiz için bu imdat çığlığımızın artık duyulmasını istiyoruz. Bunun için de ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını istiyoruz. Çünkü bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır. Çözümün çok yakın olduğunu belirttiğiniz tarihten bu yana hala aynı sıkıntılarımız mevcut, firmalardan eczanelerimize ilaç akışı normale dönmedi. Açıkçası eski SSK günlerine dönmekten korkuyoruz! Tüm imkanlarınızı seferber edeceğinize olan inançla sorunun bir an önce giderilmesi için gereğini arz ve talep ediyoruz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Piyasada az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla