Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Piyasada az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik

Yazan Hatice Pala Kaya
18 Aralık 2022   |    7 Ocak 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, piyasada az bulunan bazı ilaçlara ihracat yasağı getirildiğini belirterek, üretimin artırılması ve hammaddeye erişimin kolaylaştırılması yönünde girişimler yapıldığını bildirdi. Bakan Koca, ilaç sektörü temsilcileriyle yaptıkları toplantıda üretimi artırma yönünde anlaşmaya varıldığını ve önlemlerin etkisinin biraz gecikmeli gerçekleşeceğini belirterek, “Ürün dağıtımı, eczane raflarına konması az da olsa elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da…” ifadesini kullandı.

Kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Fahrettin Koca, geçen hafta yapılan kur ayarlaması yanında, sektör temsilcileriyle yapılan görüşmede az bulunan ilaçların üretiminin artırımı-ilaç hammadde alımının güvenilir şartlara kavuşturulması konusunda uzlaşmaya varıldığını, yine erişim sorunu yaşanan, az bulunan ilaçlara ihracat yasağı getirilmesinin de bir başka önlem olacağını kaydetti.

“Hastalarımızın içi rahat olsun” mesajını veren Fahrettin Koca, “İlaç temininde yaşanan zorluğu birlikte giderene dek, piyasada halen az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik. Kararımıza saygıları için, ilaç üreticilerimize teşekkür ederim. İlaçta sorun çözülüyor. Temininde zorluk yaşanan ilaçların üretimini artırmak üzere, ilaç üreticileriyle anlaşmaya vardık. Bazı ilaçların temininde zorluk, yurtdışı kaynaklı hammadde sorunundan kaynaklanıyor. İlaç şirketlerimiz, hammadde alımı için harekete geçmeye hazır. İlaç temininde yer yer yaşanan zorluklar bir anda aşılmayacak. Ürün dağıtımı, eczane raflarına konması az da olsa elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da” ifadesine mesajında yer verdi.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan ayrı bir açıklamada ise Cuma günü Bakan Fahrettin Koca ve ilaç sektörü temsilcileriyle yapılan toplantı sonucuna ilişkin bilgi verildi. Açıklamaya göre, Bakan Koca toplantıda ihracat yasağı konusunda bakanlığın sıkı bir takip uygulayacağını vurguladı. TİTCK’nın hastaların ilaca erişiminin sağlanması için Türkiye’de üretilen ilaçlara ihracat yasağı getirdiği hatırlatılarak, “Sektör temsilcileriyle yapılan geniş kapsamlı toplantıda, ancak piyasada yeterli miktarda ilacın olması durumunda o ilaca ihracat izni verilebileceği ve denetimlere sıkı şekilde devam edileceği belirtildi. Sağlık Bakanı Koca, vatandaşların ilaca erişimini sağlamak için gereken tüm tedbirleri almakta kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı. Bakan Koca, ‘Süreci dinamik bir şekilde yürütmeyi sürdüreceğiz. Alınan kararlar, yapılan istişareler, sıkı denetimlerle ilaç konusunda yaşanan geçici sıkıntıları kısa sürede çözeceğiz’ dedi” açıklaması yapıldı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla