Tıp öğrencilerinin çoğunluğu temel hijyeni bilmiyor

27 Ocak 2012   |    5 Haziran 2022    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Temel hijyen konusunda hemşire adayları hekim adaylarını alt etti!
Enfeksiyon Kontrolü ve Epidemiyoloji Çalışanları Derneği’nin resmi yayın organı olan American Journal of Infection Control’da yayımlanan bir çalışmaya göre, tıp fakültesi öğrencilerinin sadece %21’i klinik ortamda ellerini hangi zamanlarda yıkaması (5 doğru endikasyon) ve yıkamaması (2 yanlış endikasyon) gerektiğini biliyor.

Almanya Hannover Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji ve Hastane Epidemiyolojisi Enstitüsü’nden üç araştırmacı, yatak başı eğitim ve hasta görmeden önce geçilmesi gereken bir ders sırasında 3. sınıfa giden 85 tıp öğrencisini bir araştırmaya dahil etti. Araştırma kapsamında öğrencilere 7 senaryo verildi. Bu senaryolardan beşi, doğru el hijyeni (HH) endikasyonuydu (hasta ile temastan önce; intravenöz sıvı preparasyonundan önce; eldivenleri çıkardıktan sonra; hastanın yatağına temas ettikten sonra; istifrağa temas ettikten sonra). Öğrencilerin yalnızca %33’ü beş doğru endikasyonu bilirken, yalnızca %21’i hem doğru endikasyonları hem de yanlış endikasyonları sıraladı.

Bununla birlikte, öğrenciler kendi hijyen uyumluluk düzeylerini ‘iyi’ olarak tanımlarken, hemşirelerin hijyen düzeylerini daha düşük bulduklarını belirtti. Halbuki daha önce yayımlanan veriler, tıp öğrencilerine kıyasla hemşirelik öğrencileri arasındaki el hijyeni düzeyinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermişti. Araştırmaya katılan öğrenciler, el hijyeni uyumluluk düzeylerinin eğitim ve kariyer ile ters orantılı olduğu görüşündeydi. Bu bulgu, tıp öğrencilerinin kıdemli hekimlerin hasta başında anlattığı ders ile daha iyi öğrendiğini gösteren araştırma sonucunu da doğruluyordu.

Araştırmacılar, hastanelerde alkol bazlı el sabunları veya jellerinin kullanımının yaygınlaşması gerektiğini ve bunun için de ‘rol model’ olarak bilinen kişilerin önem taşıdığını belirtti.

KAYNAK: Beliefs about hand hygiene: A survey in medical students in their first clinical year. K. Graf and I.F. Chaberny, R.-P. Vonberg. American Journal of Infection Control, Volume 39, Issue 10 (December 2011)

Makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://www.ajicjournal.org/article/S0196-6553(11)00092-7/fulltext

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla