TEİS Başkanı Saydan: 41 Maske markasını güvensiz olarak tespit etti

Yazan Hatice Pala Kaya
22 Nisan 2021   |    24 Nisan 2021    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Güvenilir maske eczanelerden alınabileceğini Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde 41 marka ve model maskeyi güvensiz bulduğunu hatırlatarak, vatandaşları uyardı. Eczanelerde satılan ürünlere güvenebileceklerini belirten Ecz. Nurten Saydan, “Güvenilir ve kaliteli maskelerin ambalajında, gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur” dedi.

Ecz. Nurten Saydan, Bakanlığın tespit ettiği güvensiz ürünleri Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden açıkladığını belirterek, vatandaşları bu ürünler konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Salgından korunmanın en önemli araçlarından birinin maskeler olduğunu vurgulayan Nurten Saydan, güvenli ürüne erişimin kritik önemde olduğunun altını çizdi.

Eczanelerde satılan ürünlerin kamu denetimi altında olduğuna işaret eden Ecz. Saydan, “Eczanelerimizde bulunan maskeler Sağlık Bakanlığı’nın Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile takip edilmektedir. Bu sistem sayesinde eczanede standartlara aykırı maske bulunması mümkün değildir” diye konuştu.

Nurten Saydan sözlerini şöyle sürdürdü: “Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu ulaşımı kolaylaşmış fakat güvenilirliği de azalmış durumda. Bu nedenle sağlığı riske atmamak adına 7 gün 24 saat hizmet veren eczanelerimiz tercih edilmelidir.

Her türlü sağlıkla ilgili ürünün her zaman eczanelerden halka ulaştırılması gerektiğini savunduk. Zira eczaneler organizasyon yapısı bu hizmeti vermek için dizayn edilmiş kuruluşlardır. Maske dağıtımı konusunda da eczacılardan kaynaklı hiçbir sorun yaşanmadığı göz önünde bulundurularak vatandaşın mağdur olmaması için maskelerini güvenilir bir şekilde eczanelerden temin etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Kanserli, organ nakli ve kan hastalıkları olanların maskeleri sadece eczanelerden verilebilir

Nurten Saydan, bağışıklık sorunları nedeniyle özellikle korunması gereken kanser, organ nakli ve kan hastalıkları olan kişilerin reçete karşılığı özel tasarım maskeleri eczanelerden ücretsiz alabildiğini hatırlatarak, “Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananların kullanması gereken EN 149 standardında (N95, FFP2,FFP3) solunum maskelerini eczanelerimizden reçete karşılığında temin edebilirler. Sağlık Bakanlığı bu tip özel maskelerin sadece eczanelerimizden temin edilmesi gerektiğini duyurdu. Bu maskelerin eczane haricinde özelliklede internet üzerinden satın alınması son derece sakıncalı. Risk grubundaki hastalarımız ve sağlık çalışanları dışında sağlıklı vatandaşlarımızın virüsten korunmak için bu maskeleri kullanmasına gerek yok” diye konuştu.

Nurten Saydan maskelerin kalitesi konusunda vatandaşlara şu bilgileri verdi:

  • Kaliteli bir maskenin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur.
  • Diğer detay ise filtrasyon sistemidir. Bu noktada 3 katlı maskeler her zaman daha avantajlıdır. Çünkü 3 katlı maskelerin orta katında çoğunlukla filtre görevi gören bir malzeme bulunur.
  • Maskelerde burun kısmında bir tel bulunması son derece önemlidir. Kalitesiz maskelerin çoğunda bu tel bulunmaz maske yüze tam oturmadığı için koruma sağlamaz ve kullanım sırasında bu kısım burun üzerine tam olarak yerleştirilmelidir. Aksi halde maskenin kenarlarında boşluklar kalır ve bu boşluklardan zararlı mikroorganizmalar girip çıkabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla