TEİS’ten maske uyarısı: Tek kullanımlık cerrahi maskeler yıkanamaz

Yazan Hatice Pala Kaya
20 Mayıs 2020   |    11 Haziran 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Tek kullanımlık cerrahi maskelerin yıkanmaya uygun olmadığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası-TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, cerrahi maskelerin bir kez kullanılmak üzere üretildiğini hatırlatarak, dar gelirli kişilerin satın alabilmesi için beşli, onlu paketlerin piyasaya sürülmesi gerektiğini söyledi. “Vatandaşlarımızın 50’lik maske alamadıkları için maskelerini yıkayarak tekrar kullandıklarına şahit oluyoruz. Bu maskelerin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değil” diyen Ecz. Nurten Saydan, böylece insanların virüse karşı korumasız kaldığının altını çizdi.

Yazılı bir açıklama yapan Nurten Saydan, kullanılan maskelerin tıbbi atık olduğuna da dikkati çekerek, kullanılan maskelerin bir poşete konulup, ağzı bağlandıktan sonra 72 saat bekletilmesinin ardından çöpe atılması gerektiğini vurguladı.

Maske kullanımına yönelik uyarılarda da bulunan Ecz. Nurten Saydan, uyulması gereken kuralları şöyle sıraladı:

  • Maske zarar görmesi veya sıvı ile teması halinde hemen değiştirilmelidir
  • Kısmen yanıcı olduğundan maske ateşten uzak tutulmalıdır
  • Polipropilen ve türevlerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır
  • Maskenin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değildir
  • Cerrahi maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının duyurusu gereği bir poşete koyularak ağzı bağlı şekilde 72 saat bekletilerek, evsel atık kapsamında çöpe atılmalıdır.

Ecz. Nurten Saydan, maskelerin kolay erişilebilir olması gerektiğini ifade ederek, “Kutu ile maske alamayan vatandaşlarımız için beşli onlu paketler halinde satışın serbest bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Toplum sağlığının korunması için bu düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Maskesini yıkayıp kullanan vatandaşlarımızın toplum sağlığına vereceği zararın düşüncesi bile bizlere çok ürkütücü geliyor. Vatandaşlarımızın sağlık otoritesinin dışındaki kirli bilgilere inanmaması gerektiğinin altını bir kez daha önemle çizmek istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Eczacıların maskeyi tavan fiyattan sattığı haberlerine eleştiri

Bu arada, TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bazı eczanelerin maskeleri adet başına 1 TL olan tavan fiyattan daha pahalıya sattığı yönündeki haber ve iddiaları eleştirdi. Nurten Saydan, eczacıların covid-19 salgınında halka hizmet veren sağlık personelinin önde gelenlerinden olduğunu hatırlatarak, “Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında eczanelerde maske satışında 1 TL tavanının aşıldığına ilişkin mesnetsiz itham ve iddialara rastlanılmaktadır. Bilinmelidir ki, pandeminin en yoğun günlerinde ücretsiz maske temininde 80 milyon maskeyi hiçbir karşılık beklemeden temin eden meslektaşlarımızın tavan ücreti aşması akla mantığa uygun değildir.

Salgın döneminde ilaç ve maske temin hizmeti yanında koronaya karşı korunma önlemleri ve bağışıklığın güçlendirilmesi için ücretsiz danışmanlık yapan bir mesleğin mensuplarının bu denli ithamlarla karalanması bizleri derinden üzmektedir. Ne böyle bir tespit yapılmış, ne de böyle bir şikayette bulunulmuş olmamasına rağmen masa başı haberciliğinin kötü birer örneği olarak tarihe geçecek bu haberleri yapanların hangi amaçla böyle haberler yaptıklarına da maalesef anlam veremiyoruz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla