TEİS Başkanı Saydan: Yanlış ilaç kullanımı en az koronavirüs kadar ölümcüldür!

Yazan Hatice Pala Kaya
3 Nisan 2020  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Yeni tip koronavirüs (covid-19) ile mücadelede ilaç ve gıda takviyeleri kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulunan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, yanlış ilaç kullanımının ölümcül sonuçlar doğurabileceğini vurgulayarak, “Koronavirüs için kanıtlanmamış hiçbir ilacı ya da doktorunuzun veya eczacınızın önermediği gıda takviyesini kullanmamalısınız. Zira, yanlış ilaç kullanımı da en az koronavirüsü kadar ölümcüldür” diye konuştu.

Koronavirüsten dolayı Türkiye’de olağanüstü tedbirler alınarak, sürecin atlatılmaya çalışıldığını hatırlatan Nurten Saydan, bu süreçte, vatandaşların bilgi kirliliğinden dolayı yanlış ürünler kullanımına yönelebileceğini belirterek şu uyarıları yaptı: “Sağlık otoritelerinin söylediklerine harfiyen uyalım. Bu süreçte herkes kendini uzman zannediyor. Herkes birbirine ilaç ve bitkisel ürün tavsiyesinde bulunuyor. İnternette bu tip ürünlerle ilgili satışlar ve paylaşımlar arttı. Bu tip ürünleri eczacınıza danışmadan almayın ve kullanmayın”

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Tedbirli ve sakin olunmalı

“Kritik bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde herkesin tedbirli, sakin ve akılcı olması gerekiyor” uyarısında bulunan TEİS Başkanı Nurten Saydan, şunları kaydetti: “Sosyal medyada ve internet gibi ortamlarda insanlar birbirlerine koronavirüsüne iyi geldiği iddia edilen ilaç ve gıda takviyesi ürünleri öneriyorlar. Üstelik bitkisel olduğu için üstün özellikli ve de zararsız olduğunu iddia ediyorlar. Lütfen bunlara kulak asmayın. Dünyada bir kez daha görüldü ki, bilim ve tıbbın önüne hiçbir şey geçemez. Geçmemeli de…

Dünyada ve ülkemizde daha önce gördük ki, yanlış ilaç kullanımı ölümcül sonuçlar doğuruyor. Hasta iyileşeyim derken, rastgele kullandığı bitkisel ilaçlar yüzünden hayatını kaybediyor ya da vücudunda kalıcı hasar bırakıyor. Üstelik şimdi hayatımızın tam ortasına düşen koronavirüsü hakkında kesinleşmemiş birçok bilgi var ve bu bilgilerden daha fazla yanlış bilgi ve bilgi kirliliği var. Koronavirüsü için kanıtlanmamış hiçbir ilacı ya da doktorunuzun veya eczacınızın önermediği gıda takviyesini kullanmamalısınız. Zira, yanlış ilaç kullanımı da en az koronavirüsü kadar ölümcüldür.”

Koronavirüs hangi yüzeylerde ne kadar yaşar? COVID-19’a karşı korunma yöntemleri

Eczacıların vatandaşların ilaç ve diğer sağlık ürünleri konusunda danışabileceği kişiler olduğunu hatırlatan Nurten Saydan, “Eczacılar, 7 gün 24 saat sizlere hizmet vermeye çalışan bizler; internette dolaşan safsatalara inanmamanızı ve sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığımızın sözlerine kulak vermenizi istiyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle değil, eczacınıza danışarak ilaç kullanın” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla