TEİS: İlaç fiyat kararnamesinde yapılan iyileştirme ‘ilaç yoklarına’ çare olmayacak!

Yazan Hatice Pala Kaya
15 Ekim 2022   |    2 Kasım 2022    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’da değişiklik yapılarak, eczacıların ilaç kar oranları bazı baremlerde yeniden belirlendi. Kararname ile ilgili açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Ecz. Nurten Saydan, artışların ilaç yokluğunu önleyecek nitelikte olmadığını belirtti.

Kararname ile daha önce eczacılar için 10 TL’den başlayan barem 200 TL’ye kadar genişletildi. Bu düzenlemeyle 100-200 TL arasındaki ilaçlar için %18 olan eczacı karı yüzde %28’e yükselmiş oldu. Daha önce 200 TL ve üstü olarak belirlenen son dilim de eczacılar yönünden değiştirildi, yeni baremler eklendi. Eklenen baremler ile 200-400 TL arası ilaçlarda eczane karı %18, 400 TL ve üzeri olanlar için %13 oldu. Daha önce 200 TL ve üzeri ilaçlarda kar oranı %13 seviyesindeydi. Böylece 200-400 TL arası ilaçlarda eczane karı arttı. Bu arada, kararda depocunun kar oranı değiştirilmedi.

TEİS: Eczacı ilaç yok demekten, vatandaş ilaç bulamamaktan ve fark ücretinden bıktı

Yapılan düzenleme yok ilaçlara çare değil!

TEİS Başkanı Nurten Saydan, düzenlemenin 13 yıldır karlılık oranlarında değişiklik olmadığını hatırlatarak, “13 yılda döviz kurundaki 8 kat artışa rağmen baremleri iki kat arttırmak yeterli değil” dedi.

Ecz. Nurten Saydan, düzenleme ile depocu karı ile eczane karı arasında ayrım yapıldığını da vurgulayarak, düzenlemeden halen satışta olan 14 bin 678 kalem ilaçtan 4 bin 882 kalem ilacın kar oranında değişiklik yapıldığını, bunun da fiyatı görece pahalı olan, vatandaşların çok yoğun kullanmadığı ilaçları etkilediğini; toplam brüt karlılıkta yüzde 2-3 dolayında bir artış sağladığını anlattı.

Saydan, ilaçta uygulanan Euro kurunun değişmemesi ve fiyat artışlarının düzenli yansıtılmaması nedeniyle etkinin sınırlı süre olacağını kaydederek şunları vurguladı: “Yapılan bu değişiklik yeterli olmadığı gibi, yaşanılan sorunların en başında gelen ‘ilaç yokları’na çare olmayacak. Meslek hayatımız boyunca yaşamadığımız derecede ilaç bulamama sorunu yaşıyoruz. Umarız bu duruma en yakın zamanda çare bulunur. Çünkü ilaç fiyatı belirlenirken kullanılan avro kuru ile güncel avro arasındaki makas çok açılmış durumda ve bu durum yerli ve ithal ilaç sanayiinde sıkıntı yaratarak, bit ilacından kanser ilacına, göz damlasından ateş düşürücü şuruba kadar neredeyse her gruptaki ilaçların bulunmasında sorunlar yaşıyoruz.

Özellikle nöbetlerimizde yaşadığımız sıkıntıyı tarif etmemiz mümkün değil. Gece yarısı derdine derman olacak ilacı arayan vatandaşımıza ‘ilacınız yok, eşdeğeri de yok’ demek zorunda kalmak hem vicdani hem de mesleki olarak bizi yaralıyor. Yayınlanan düzenlemeye rağmen yok ilaçlar yine bulunamayacak ve vatandaşımız terapötik eşdeğer denen bilimsel olmayan SGK uygulaması ile istediği ilacı alabilmek için daha da fazla fark ödemeye mahkûm olacaktır.”

TEİS Başkanı Saydan: Yaşanan ilaç yokluğunun sebebi eczaneler değil!

Ecz. Nurten Saydan vatandaşlarla eczacıları karşı karşıya getiren SGK uygulamalarının düzeltilmesi, ilaç ulaşılabilirliğine kalıcı çözüm sağlanmasını talep ettiklerini kaydetti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla