TEİS: Tekrar kullanılan poşetlerde sağlık riski var, eczacılar muaf olmalı

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Kullanılmış poşetle mikrop bulaşma riski artar! Hijyen zinciri bozulmamalıdır… Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Ecz. Nurten Saydan, plastik poşetlerin para ile satılmaya başlamasının ardından dayanıklı çanta ve poşetlerin sürekli kullanımı, hatta plastik poşetlerin tekrar kullanımın artmasının beklendiğini hatırlatarak, doğru kullanım yapılmadığında sağlık riskinin ortaya çıkabileceğini söyledi. Ecz. Saydan, eczanelerin de bu uygulamadan muaf tutulması gerektiğini savundu.

TEİS Başkanı Nurten Saydan yaptığı açıklamada, hijyen zincirinin korunması gerektiğini vurgulayarak, kullanılmış poşetlerin yeniden kullanımının sağlık açısından dikkatli yapılması gerektiğini kaydetti. Ecz. Saydan, “Hastalarımıza ilacı teslim ederken onların getireceği daha önce kullanılmış poşetlerle hizmet sağlamak kontaminasyon yani mikrop bulaşma sorununu arttıracaktır. Daha önce gripli iken aldığı ilacın poşetini eczanemize getirdiğinde alacağı ilaçların kutularına da virüsü yayma durumu olasıdır.

Uyuyan viral enfeksiyonu temasla tekrar edinebilme olasılığı artar. Ek tedavi masrafları doğurabilir. Eczacılar hakkında yönetmelikte dahi ‘eczanede hazırlanan ilaçların yeni ve uygun ambalajlara konulması’ zorunlu tutulmuştur. Eczanelerimizde hastalar tarafından kullanılmış ambalajlarla hizmet vermemiz yasal açıdan da doğru değildir” dedi.

İngiltere gibi Türkiye’de de eczaneler muaf tutulmalı

Ecz. Nurten Saydan, acil durumlarda hastaların ellerinde çanta veya poşetle gelmesinin söz konusu olamayacağını, ücret alınmasının acil hastalarda uygun bir görüntü sergilemeyeceğini belirterek, “Hastalarımızı hastalıklarından dolayı cezalandırır duruma düşmemek, hepsinden önemlisi ilacın hijyen ortamının son kullanıcıya kadar korunmasını sağlamak için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde başlayan uygulamadan, İngiltere’deki gibi Türkiye’de de eczaneler muaf tutulmalı” diye konuştu.

Saydan: Yardımcı eczacılık uygulaması yeni mezunlara haksızlık

İlacın zorunlu ihtiyaç sınıfında ve “planlı olarak alınan bir ürün” olmadığına işaret eden Ecz. Nurten Saydan, gece nöbetçi eczanelerden ilaç almak zorunda kalanlar başta olmak üzere paralı poşet uygulamasının bütün hastalara ilave külfet olacağını belirtti. Saydan şunları kaydetti: “Eczanelerin bu uygulamadan bir kazancı olmadığı gibi acil durumlarda oluşacak zararlarının nasıl telafi edileceği de belli değildir.

Zira ilaç zorunlu bir ihtiyaç maddesi olup, planlı olarak alınan bir ürün olmadığı gibi, eczanelerimizde kullandığımız poşetler hem ebat olarak hem de kalınlık olarak market poşetlerine göre kıyaslanmayacak kadar küçüktür. Biz bu uygulamanın gece nöbette ilaç almaya gelen hasta dahil olmak üzere tüm hastalarımızın mağduriyetini arttıracağını düşünüyoruz. Temel gıda maddelerinin hijyen ortamının korunması için kullanılan poşetler bu uygulamanın dışında tutuldu. İlacın da temel gıda ürünleri gibi hijyen ortamının korunması gerekir, bu da ekstra ücretlendirmeye tabi olmamalıdır. İngiltere’de 2015 yılından bu yana gıda güvenliği riski olan ürünler, tohum, çiçek, canlı balık ve ilaçlar için ücretli poşet uygulaması yapılmıyor”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla