‘Thalidomide faciası’ davasında 81 milyon dolarlık anlaşma

Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Avustralya ve Yeni Zelanda’da Thalidomide ilacı nedeniyle kusurlu doğumlar yaşayan 100’den fazla kişinin başvurusuyla açılan davada anlaşmaya varıldı. Thalidomide ilacının dağıtımını yapan firmayı daha sonra satın alan İngiliz firması Diageo’nun 81 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği belirtildi. Talidomid ilk kez 1950lerde hamilelik sancılarını kontrol altına almak için bulantı önleyici ilaç olarak piyasaya sunuldu, fakat daha sonra doğum kusurlarına neden olduğu bulunduğu için 1962’de raflardan kaldırıldı.

Dünya genelinde kullanıldığı onlarca ülkede binlerce sakat doğum oluşmasına neden olan ilaç tıp tarihine ‘Thalidomide faciası’ olarak geçti. Tüm dünyada sadece iki ülke bu ilaçtan etkilenmedi. ABD ve Türkiye. 1990’ların sonunda ilaç yeniden tek başına veya kombinasyon tedavisi olarak multipl myelom için yeniden sunuldu. Bu konuda yayımlanmış olan Talidomid insanlığa olan borcunu ödemek için geri döndü haberini okumanızı öneririz

Hematolojik kanserlerde kemoterapisiz tedavi dönemi: Thalidomide geri döndü

Son olarak açılan dava, ilaca karşı yıllar içinde açılan birçok davadan biri. Thalidomide, piyasadan çekilene kadar binlerce bebeğin engelli ve sorunlu doğmasına yol açmıştı. İlacın Alman üreticisi Grunenthal firması ise, tazminat ödemeye yanaşmaması nedeniyle sert bir şekilde eleştiriliyor. Grunental aleyhinde açılan dava anlaşmayla düşürülmüştü.

talidomide-protestosu

Ancak mahkeme henüz bu anlaşmaya onay vermedi. Dünyada yaygın olarak kullanılan Thalidomide ilacına Türkiye Sağlık Bakanlığı’nca ruhsat verilmemesi sayesinde, etkiler Türkiye’de yaşanmamıştı. Şikayetçilerin avukatlarından Peter Gordon, dava sürecinin “zorlayıcı” olduğunu söyledi ve “Alınan sonuç, şikayetçilerin cesaretinin bir sonucudur” dedi.

Thalidomide ilacı ilk olarak 1 Ekim 1957’de hamilelik ağrılarını hafifleten bir ilaç olarak piyasaya sürülmüştü. Şikâyetçilerden Monica McGhie, annesinin 50 yıl önce kullandığı Thalidomide ilaçları nedeniyle eksik uzuvlu olarak doğmuş. McGhie, “Bu anlaşma, çektiğim zorlukları ortadan kaldırmayacak fakat gerekli yardım ve bakım masraflarını karşılayabileceğim bilgisiyle geleceğe umutla bakmamı sağlayacak.” demişti. Thalidomide bugün hala, cüzzam ve bir kanser çeşidi olan multipl miyelom hastalıklarının tedavisi için kullanılıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla