Tıp eğitiminde bir ilk: Genç yoğun bakım uzmanları geliyor!

Kategori: Sağlık Gündemi Print

yogun bakımYoğun bakım uzmanlık eğitimi ilk mezunlarını verdi. Önümüzdeki süreçte, elli hekimin daha yoğun bakım uzmanı olarak göreve başlaması bekleniyor. Erciyes Üniversitesi Yoğun Bakım Eğitim Programı öğrencilerinden Dr. Gülseren Elay ve Dr. İlhan Bahar, bu ay başında uzmanlık sınavını başarı ile geçerek ülkemizin Çoklu Eğitim Programı ile uzmanlığını alan ilk yoğun bakım uzmanları oldular. Yakın zamanda yaklaşık elli hekim yoğun bakım eğitimlerini tamamlayarak uzman olmaya hak kazanacak ve ardından mecburi hizmet yükümlülüklerini yerine getirecekler. Böylece yeni eğitim sistemi ile yetişen yoğun bakım uzmanları Türkiye’nin her yerinde yoğun bakım hizmet kalitesinin daha da artmasını sağlayacak.

Süreç nasıl gelişti?

Bilindiği gibi, ilk olarak yoğun bakım yan dalı 2002 yılında resmi olarak tanımlandıktan sonra yoğun bakım yan dal eğitimi verilmeye başlanmış ve ilk yoğun bakım uzmanları yetişmiş idi. Ancak çeşitli nedenlerle eğitim programı bir süre kesintiye uğradı. Daha sonra Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği çerçevesinde 18 Temmuz 2009 ve 7 Haziran 2011 tarihlerinde yapılan değişikliklerle hekimlik alanında uzmanlık eğitimleri yeniden düzenlendi.

Buna göre yoğun bakım alanı altı ana dal (iç hastalıkları, anesteziyoloji, göğüs hastalıkları, genel cerrahi, infeksiyon hastalıkları ve nöroloji) üzerine yapılabilen bir üst uzmanlık alanı haline geldi ve 25 Kasım 2012 tarihinde yapılan ilk yan dal uzmanlık sınavı ile yoğun bakım eğitimi başlamış oldu. Üç yılın ardından birçok hekim bu alanda eğitim ve öğretim gördü. Halen bu yapılanma ile eğitim alan uzmanlık öğrencileri, eğitim sürelerini tamamlayarak yoğun bakım uzmanı olmaya hak kazandılar.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla