Canlı donörden yapılan karaciğer nakli ne kadar güvenli?

Kategori: Güncel / Literatür Print

Henry Ford Hastanesi araştırmacılarına göre, sağ donörden alınan karaciğer nakli oldukça güvenli bir yöntem. On yıllık ve tek merkezli çalışmada, araştırmacılar hiçbir hastada yoğun bakım ünitesine yatırılmasını gerektiren yaşamı tehdit eden bir komplikasyon veya ölüm olayı yaşamadıklarını bildirdi.

Çalışmanın araştırmacılarından Gastroenteroloji uzmanı Dr. Hemal Patel, birçok kişinin organ nakli sırasında yaşamını yitirdiğini, bu nedenle daha güvenli bir nakil yönteminin bulunması gerektiğini belirtti ve ekledi: “10 yıl boyunca donörlerimizin sağkalım oranının %100 olduğunu ve yaşanan komplikasyonların çok hafif düzeyde seyrettiğini saptadık.”

Çalışma bulguları, 62. Yıllık San Francisco Karaciğer Hastalıkları Çalışması Amerikan Derneği toplantısında sunuldu. Akraba veya yakın arkadaş olan canlı donörden sağ karaciğer lobunun bir başkasına nakledilmesi işlemi 10 yıldır yapılıyor. Canlı donörden alınarak yapılan karaciğer nakli, organ havuzu için önemli bir katkı ve hastaların bekleme listesinde morbidite ve mortalite riskini de azaltıyor. Çalışma kapsamında araştırmacılar, Ocak 2000 ve Mart 2011 tarihleri arasında Henry Ford Transplantasyon Enstitüsü’nde 54 canlı donörden aldıkları karaciğerleri hastalara nakletti. Çalışma sonunda canlı donörlerde ölüm olayına rastlanmadığı ve birçoğunda küçük çaplı komplikasyonların geliştiği görüldü.

Çalışma grubunda ciddi bir komplikasyon veya ölüm olayı bildirilmedi. 54 donörün yaklaşık %61’inde küçük çaplı komplikasyonlar görüldü ve %25’i cerrahi sonrası yeniden hastaneye yatırıldı. %26’sında cerrahi (%3.7), endoskopi (%11.1) veya radyolojik (%5.5) girişimlere bağlı hafif komplikasyonlara rastlandı. Diğer komplikasyonlar kendi kendini sınırlayan veya ilaç tedavisi ile iyileşen türdendi.

Donörlerin ameliyathanede ortalama kalış süresi 6.19 saatti. Ortalama hastanede yatış süresi ise 6.72 gündü. Donörlerin yalnızca %7’sine kan transfüzyonu gerekti. 10 yıllık çalışmada tüm donörler günlük iş ve ev yaşamlarına geri döndü. Dr. Patel doğru donör seçimi, donörlerin bilgilendirilmesi ve cerrahi sırasında ve sonrasında gerekli bakım ile donör morbiditesinin azaltılabileceğini belirtti.

KAYNAK: Bu çalışma Henry Ford Hospital tarafından desteklenmiştir. Yayınlanan bu haber 62. Yıllık San Francisco Karaciğer Hastalıkları Çalışması Amerikan Derneği toplantısında sunulan verilerden yararlanılarak yapılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla