TSS Nedir? TSS ile Sağlığınızı Nasıl Korursunuz?

18 Kasım 2022   |    29 Mart 2024    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlığını korumak isteyenler “TSS nedir?” sorusunun cevabını merak eder. Tamamlayıcı sağlık sigortası, ülke genelinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan tüm özel sağlık kurumlarında ek bir ücret ödemeden sağlık hizmeti almanıza olanak tanır. TSS sayesinde özellikle yatarak tedavi gerektiren durumlarda büyük masrafların altından zorlanmadan kalkabilirsiniz.

SGK’lı kişilerin anlaşmalı hastane, tıp merkezi ve doktorlardan aldığı muayene, tetkik ve tedavilerinde açığa çıkan fark, tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından ödenir. Poliçe limitleri ve ödeme yüzdesine göre sigorta şirketinizin karşıladığı bu ücretler sayesinde dilediğiniz hastane ve doktordan sağlık hizmeti alabilirsiniz. Böylece yalnızca sağlığınızı değil, aynı zamanda bütçenizi de koruma altına almış olursunuz.

TSS Teminatları Nelerdir, Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının teminatlarından ilki yatarak tedavi giderleridir. Yatış gerektiren ameliyatlı ya da ameliyatsız tüm tedavilerin fark ücreti bu teminat kapsamında ödenir. Yatarak tedavi teminatı, tamamlayıcı sağlık sigortasının en önemli teminatıdır. Bununla birlikte yatarak tedavinin devamı olarak evde de tedavi yapılması gerekiyorsa evde bakım hizmetinin masrafları da sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Yatarak tedavi teminatının yanı sıra ayakta tedavi teminatı da TSS kapsamındadır. Yatış gerektirmeyen, ayakta yapılan muayene, tetkik, röntgen ve ileri tanı yöntemlerinin tamamının giderleri poliçeniz dahilindedir. Tanı sonrasında ayakta ya da yatarak fark etmeksizin kemoterapi, radyoterapi, diyaliz gibi tedavi yöntemleri gerektiği takdirde bunların masrafları da ödenir. Tedavinizde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları bulunuyorsa, TSS teminatları kapsamında bunlar da karşılanır. Hem ayakta hem de yatış gerektiren tüm fizik tedavi uygulamaları bu teminata dahildir.

Eğer sigortalı olduğunuz süre içinde bir kaza ya da hastalıktan dolayı uygulanan tedavide tıbbi ve kişiye özel malzemeler gerekiyorsa bunlar da sigorta şirketiniz tarafından karşılanır. Koltuk değneği, korse, boyunluk ya da örtücü malzemeler gibi tüm ürünler, poliçeniz kapsamında ödenir. Suni uzuvlar da bu malzemelere dahildir. Kaybedilen uzvun yerine takılan protezler ve protezlerin bakımının giderlerini sigorta şirketiniz karşılar.

Bekleme süresi ve teminatların hak edişleri tamamlandıktan sonra normal ya da sezaryen doğum fark etmeksizin bunların masrafları da doğum teminatı sayesinde TSS kapsamında ödenir. Ek olarak hamilelikte ve doğumda oluşan komplikasyonlar sonucunda gereken yatarak tedavi giderleri de doğum teminatına dahildir.

TSS’de bulunan acil yardım teminatı ise kişinin hayati tehlikesi bulunan acil durumlarda yerinde müdahale edilmesi veya en yakın sağlık kurumuna götürülmesini sağlar. Eğer gidilen hastanede yeterli ya da uygun sağlık ekipmanı yoksa hasta daha uygun başka bir hastaneye kara yolu ile götürülür. Bu önemli teminatların yanı sıra TSS ile farklı paketlerden de faydalanma imkânı bulabilirsiniz. Bunlar; diyetisyen paketi, diş sağlığı paketi, psikolojik gelişim ve destek hizmetleri paketi ile check-up paketidir. Poliçenizin limitleri doğrultusunda bu paketlerden yararlanabilirsiniz.

TSS Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının ilk ve en önemli avantajı, anlaşmalı özel hastane ve doktorlarda ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alma imkânıdır. SGK, sağlık giderlerinin yalnızca bir kısmını karşılar. TSS, gider farkını tamamen karşılayarak önemli bir avantaj sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortasının diğer avantajı ise sigorta başlangıç tarihi itibarıyla ortaya çıkan tüm hastalıkların muayene, tetkik ve tedavi masraflarını karşılamasıdır. TSS ile SGK tarafından karşılanan sağlık hizmeti tutarlarından sonra kalan kısım, poliçeniz dahilinde sigorta şirketi tarafından ödenir. TSS yaptırmanız halinde özel hastanelerde yalnızca katılım payı ödeyerek muayene ya da tedavi olabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla