Türk TORAKS Derneği: mRNA aşılarına dair hiçbir ciddi yan etki saptanmadı

21 Haziran 2023   |    24 Haziran 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Covid-19’a karşı geliştirilen mRNA aşılarının hem hastalığa yakalanma oranlarını hem de ağır hastalık riskini %90’ın üzerinde azaltmakta olduğunu belirten Türk TORAKS Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Sekreteri Doç. Dr. Ezgi Demirdöğen, aşılar sayesinde hastalığa yakalanma ve ağır hastalık riskinin ciddi oranda azaldığına dikkat çekti. Doç. Dr. Demirdöğen, Covid-19 nedeniyle yaşanan can kayıplarını hatırlatarak şunları söyledi:

“Aralık 2019 tarihinden itibaren tüm dünyada çok ciddi bir sağlık sorunu oluşturan Covid-19 pandemisinde bugüne dek yaklaşık 768 milyon doğrulanmış vaka bildirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 14 Haziran 2023 itibariyle dünyada yaklaşık 7 milyon (6.943.390) ölüme neden olmuştur (Şekil 1). Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı verilerine göre COVID-19 nedenli 100 bin üzerinde ölüm bildirilmiştir.”

Şekil 1: Dünya Sağlık Örgütü COVİD-19 Kontrol Paneli

Aşılar Ciddi Hastalık Oranını Yüzde 95.7 Azalttı

Doç. Dr. Demirdöğen aşının Covid-19’a yakalanma olasılığını yüzde 98, ciddi-kritik hastalığı yüzde 95.7 azalttığını belirtti ve sözlerin şöyle devam etti: “Covid-19’a karşı geliştirilen aşılar vücudun bağışıklık sistemini, insanların SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olmasını önlemek veya enfekte olurlarsa ciddi, ölümcül durumları önleyebilmek için hazırlanmaktadır. Haziran 2023 tarihine dek dünyada toplam 13 milyar 396 milyon 701 bin 847 doz aşı yapılmıştır. Tüm dünyada yaygın olarak uygulanan mRNA aşılarından biri de ülkemizde de uygulanan BioNTech/Pfizer aşısıdır.

FDA, Pfizer/BioNTech aşısına tam kullanım onayı verdi / İşte detaylı rapor!

BioNTech/Pfizer aşılama ile hem erken dönem hem de 6. ay sonuçlarına bakıldığında etkinlik bir miktar azalmakla birlikte güvenli olduğu saptanmıştır. Aşılamadan ortalama 2 ay sonra gözlemlenen güvenlik profili, aşılamadan 6 ay sonra da doğrulanmış ve hiçbir ciddi yan etki kaydedilmemiştir. Son dönemde yapılan araştırmalara göre, BioNtech/Pfizer aşısı, belirtili Covid-19’a yakalanma olasılığını plaseboya göre yüzde 98, ciddi-kritik hastalığı yüzde 95.7 azaltmaktadır. Ciddi yan etki oranlarının düşük olduğu saptanmıştır.”

Aşıların faydaları daha fazla

Aşının faydalarının, nadir görülen yan etkilerden daha fazla olduğunu vurgulayan Türk TORAKS Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Aykaç ise şunları açıkladı: “Aşı ile ilişkili en sık görülen yan etkiler, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif ve geçici yan etkilerdir. Ayrıca yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas, eklem ağrısı, kusma, ishal gibi yan etkiler de görülebilir.

Bilimsel veriler ışığında Biontech / Pfizer ve Sinovac aşılarının yan etkileri

mRNA bazlı Covid-19 aşılamanın (Pfizer-BioNTech ve Moderna) ardından bildiren en önemli ciddi yan etkiler arasında miyokardit (kalp kası iltihabı) sayılmakta olup bu ciddi yan etkinin daha çok genç, erişkin erkeklerde görüldüğü bilinmektedir. Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesince, Covid-19 aşılamasından sonra “yarar-risk analizleri” gözden geçirilmiş ve aşının faydalarının, nadir görülen ciddi yan etkilere ilişkin risklerden ağır bastığı sonucuna varılmıştır. Türk Toraks Derneği olarak, hala hastalık ve ölümlerin devam ettiği COVID-19 salgını ile mücadelede, aşılamanın en güçlü yöntem olduğunu ve önemini azaltacak hiçbir veri olmadığını kamuoyuna önemle bildiriririz.”
Kamuoyuna saygıyla sunulur.
Türk Toraks Derneği

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla