Tuğçe Koç: Katma değeri yüksek ilaç sektörü ihracatla cari açığı kapatabilir

Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Onkoloji ilaçları alanında üretim tesisinin tüm hatlarıyla Avrupa GMP’si alan ilk Türk ilaç firması olarak global pazarlara açılma yolunda büyük bir adım attıklarını söyleyen Onko Koçsel İlaçları Yönetim Kurulu Üyesi Tuğçe Koç, katma değeri çok yüksek olan ilaç sektörünün cari açığın kapatılması yönünde stratejik öneme sahip olduğunu ve bu alanda yapılacak ihracatla cari açığın kapatılabileceğini belirtti. Türkiye’de onkoloji alanında ilaçların %96’sının ithal edildiğini dile getiren Koç, Onko Koçsel İlaçları’nın yerli onkolojik ilaç üretiminde bu açığı kapatmak üzere en ileri teknolojiye sahip üretim tesisinde faaliyet gösterdiğini vurguladı.

110 milyon euroyu aşan bir yatırımla gelişmiş teknolojiye sahip iki ayrı modern üretim tesisi kurduklarını ifade eden Koç, onkoloji steril likit, onkoloji steril olmayan solid ve onkoloji dışında steril likit üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Tesislerin Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak kadar büyük bir kapasiteye sahip olduğunu kaydeden Koç, global pazarlara açılarak önemli ölçekte ihracat yapma yolunda da ilerlediklerini belirtti.

Onko Koçsel’den yerli kanser ilacı üretimi için 100 milyon Euro’luk yatırım

Onkolojide tüm hatlarıyla EU GMP onaylı tek tesis

Onkoloji alanında önce Türkiye’nin ilk GMP’sini (İyi Üretim Sertifikası), ardından Avrupa GMP’sini aldıklarını ifade eden Koç, Avrupa’dan alınan GMP’nin üretim tesisinin tüm hatlarını kapsadığını, bu başarının Türk ilaç sanayinde bir ilk olduğunu kaydetti. Onkoloji alanında Onko Koçsel İlaçları Ar-Ge merkezinin de Türkiye GMP’sine sahip tek Ar-Ge merkezi olduğunu söyleyen Koç, Ar-Ge merkezinde birçok projeyi yürüttükleri belirtti.

Ar-Ge merkezinde jenerik ürünlerin yanı sıra, Türkiye’de bir ilk olan, birkaç formülasyonun birleştirilip daha az yan etkili, bünyeye daha uyumlu ilaçların geliştirildiğini ifade eden Koç, bu ilaçların patent başvurularını yaptıklarını kaydetti. Bu ilaçların bazılarını Onko Koçsel’in geliştirdiğini söyleyen Koç, bazılarını ise çeşitli üniversiteler ve TÜBİTAK, TEYDEB ve SANTEZ gibi kurumların işbirliğiyle geliştirdiklerini belirtti.

Dünya pazarlarına açılıyor

Koç, halihazırda Avrupa ülkeleri, Sudan, Malezya ve Pakistan pazarlarına giriş yaptıklarını belirtti. AB pazarı için çeşitli ülkelerde görüşmeler yaptıklarını ve işbirlikleri oluşturmak için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Koç, bununla birlikte Afrika ülkeleri ve Güney Asya ülkelerinde de faaliyet göstereceklerini belirtti.

Koç, son hedeflerinin ise ABD pazarı olacağını ifade etti. ABD pazarına girerken zorluk yaşamayacaklarını belirten Koç, tesisleri ABD’li uzmanların danışmanlığında ve FDA standartlarına uygun niteliklerde kurduklarını dile getirdi. Koç ayrıca, Bulgaristan’daki ofislerinin de faal olduğunu, bu ofisin AB pazarlarına girebilmek için önemli bir imkan sağladığını dile getirdi. Bugün Onko Koçsel’in 79 ilacın üretimini gerçekleştirdiğini, 2018 yılında ise bu sayının 200’ün üzerine çıkacağını kaydeden Koç, üretimin %30’unu ihracata yönelik gerçekleştireceklerini dile getirdi. Koç, gelecek 5 yıl içinde Afrika ülkeleri, Avrupa, Rusya ve bazı Ortadoğu ülkelerinin pazarlarında öne çıkacaklarını vurguladı.

Üretimi yapılmayan ilaçların üretimi

Öncelikle Türkiye’de kısıtlı oranlarda üretilen ya da hiç üretilmeyen, ancak hayati önem taşıyan ilaçları üreterek Türkiye’de insanların hizmetine sunacaklarını belirten Koç, ardından bu ilaçları dünya pazarlarına sunarak cari açığın kapatılmasına katkı sağlayacaklarını ifade etti. Türkiye’nin ihraç ürünlerin getirisine bakıldığında katma değerin kilogram başına 1,5 dolar olduğunu, ilaç sektöründe ise bu oranın 29 dolara çıktığını söyleyen Koç, ilacın katma değerinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Koç, cari açığın kapatılması için ilaç sektörünün en stratejik sektör olduğunun altını çizdi.

Fiyatlandırma adil düzenlenmeli

Türk ilaç sektörünün iyiye giden yönlerinin yanı sıra, çeşitli nedenlerden dolayı ilerleme gösteremediği alanlar olduğunu belirten Koç, bunlardan birinin fiyatlandırma olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de referans ülke politikası uygulanıyor. Beş referans ülkemiz var. Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya ve Fransa. Bir de ürünün üretildiği ülke. Bu altı ülke içinde en ucuz fabrika satış fiyatını baz alıyor Bakanlık ve referans fiyatını belirliyor. Bu fiyat sabit euro’dan Türk lirasına çevriliyor. Şu an bu fiyat 2.34.

Onko Koçsel, GMP Sertifikası ile 70’den fazla ülkeye kanser ilacı ihraç edecek

Bugün kur 4.10 ya da 41.5’lerde. Bu oran sektöre büyük bir kayıp olarak yansıyor. Geri ödemeyi almak için ise ilacına göre %28’den %41 arasında değişen bir oranla da indirim isteniyor. Buradan da ikinci büyük kayıp doğuyor. Bundan dolayı ilaç firmalarımızın Ar-Ge’ye ayıracak, kendilerini geliştirecek, teknolojiye yatırım yapacak bütçeleri kalmıyor. Bu tablo itibariyle Türk ilaç sektörü genel olarak bir duraksama döneminden geçiyor. Çok uluslu firmalara da baktığımızda artık ülkemize yüksek teknolojiyle üretilmiş ürünlerin gelmediğini görüyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Onko Koçsel İlaçları hakkında

Onko İlaç, 1987 yılında kan ürünlerini Türkiye’ye ilk kez getirerek Türkiye ilaç sektöründeki yerini aldı. 1995 yılında ise Koçsel İlaç, kardeş şirket olarak gruba katıldı. Kuruluşundan bugüne yüzde 100 Türk sermayeli bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Onko Koçsel İlaçları, şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İrfan Koç’un 35 yılı aşkın sektör deneyimiyle Türk tıbbına önemli hizmetlerde bulunmakta, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümleriyle birçok ilki hayata geçirmektedir. Hizmette ilklere ve kalıcı eserlere imza atan Onko Koçsel İlaçları, 2015 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek Türkiye’de bir ilk ve tek olan yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknolojiye sahip farmasötik üretim tesisinin açılışını gerçekleştirmiştir.

Tesis, Türkiye’de kısıtlı olarak üretilen ya da hiç üretilmeyen, hayati önemi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların Türkiye’de üretilmesine olanak sağlamaktadır. En ileri teknolojiyle üstün kalite koşullarında üretim gerçekleştiren tesis, Türkiye’nin dışa olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra, onkolojik olarak sahip olduğu yüksek kapasite sayesinde Türkiye’nin bu alanda tüm ihtiyacını karşılayabilecek gücü elinde bulunmaktadır. Tesislerin yapıtaşı olan AR-GE faaliyetleri, Türkiye’de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretimi yapılmayan, yüksek etkinlikteki farmasötik dozaj formları ve ilaç etkin maddelerini geliştirme ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla