40 yaş üstü kişilerde gebelik şansını arttıran yeni Tüp bebek yöntemi

Kategori: Kısırlık / Tüp Bebek Print

tup-bebek-psikolojik-aileKadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’in 40 yaş ve üzerindeki  tüp bebek hastalarına uygulayarak onları çocuk sahibi yaptığı yöntem, New York’ta yapılan bir bilimsel araştırmayla da doğrulandı. Op. Dr. Betül Görgen, Human Reproduction Center’da gerçekleştirilen ve kadınlara 40’ından sonra annelik duygusunu yaşatan yöntemin detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Kadının 40’lı yaşlara ulaşmasıyla beraber tüp bebek yoluyla gebe kalma şansında dramatik bir azalma oluyor. 38-39 yaş grubunda tüp bebek başarısı % 24-25 civarındayken, 44 yaşına doğru ilerledikçe başarı oranı % 1,3’lere kadar  inmektedir.”

44 yaşına doğru şans düşüyor ama…

New York’ta insan üreme sistemi üzerinde araştırmalar yapan Human Reproduction Center’da yaşlanmayla birlikte yumurta hücresinde meydana gelen değişimlerin ve yardımcı üreme metotlarıyla bu konuda geliştirilebilecek çözümlerin mercek altına alındığı bir çalışmanın sonuçları, bize önemli ipuçları vermiştir. Araştırmacılar 21-29, 30-37 ve 43-47 yaş aralıklarında olan ve tüp bebek tedavisi gören kadınların yumurtalarına ait üreme dokusunu karşılaştırmışlardır.

Kadın yaşının artmasıyla beraber yumurta hücrelerinde  bulunan granüloza hücrelerinin gelişmesi ve çoğalması azalır. (Bu hücreler hormona duyarlıdır ve yumurta hücresinde bulunur) Bunlar ayrıca, yumurta hücrelerinde, hormonlara duyarlılığı sağlayan ve “reseptör” adı verilen alıcıların sayısını düzenlerler. İleri yaştaki kadınların yumurtasındaki granüloza hücreleri,  folikül uyarıcı hormon   (FSH) için daha az, fakat  luteine edici hormon (LH) ve progesteron için daha fazla alıcı  hücre (reseptör) oluştururlar.

Uzmanlara göre yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta hücresinin  hormonal duyarlılığında meydana gelen bu değişiklikler, yumurta hücresinde erken luteinizasyona neden olur ve bu da yumurta hücresinin olgunlaşmasını ve rahmin gebelik için hazırlanmasını önler.

Tüp bebekte başarıyı artıran faktörler ve etkili yöntemler

Aslında  luteinizasyon olayı, normal koşullarda, yumurtlamadan sonra meydana gelir ve LH seviyesindeki artış, FSH seviyelerini düşürürken progesteron seviyesini yükseltir. Eğer luteinizasyon, yumurta hücresi yumurtalıktan ayrılmadan önce olursa, gebelik olasılığını negatif yönde etkiler.

Yaşlanan yumurtalar değil, yumurta ortamının yaşlanması daha önemli

Yani, ileri yaşlarda tüp bebek başarısının azalmasının sorumlusu  yaşlanan yumurtalar değil, yumurtanın ortamının yaşlanmasıdır. Pratik olarak yumurtada yaşlanmanın meydana getirdiği hasarı geri döndürmek mümkün olmamakla birlikte, yumurtayı destekleyen ortamın tedavi edilmesini hedefleyen  yöntemler umut vericidir.

Bu veriler ışığında şunu sorgulayabiliriz; tüp bebek tedavisinde, erken luteinizasyon olmadan önce yumurta toplanırsa, daha başarılı olunabilir mi?

Yumurta hücresinin daha  erken toplanması eşittir daha yüksek gebelik oranı demek.

Halihazırda, IVF (tüp bebek) işlemlerinde, oositlerin (yumurta hücresinin) olgunlaşması için hCG hormonu vermeden önce  folikülün boyutunun 19-21mm’lere ulaşmasını bekliyoruz. Ama yeni yaklaşımla birlikte, yumurta hücresini içeren folikül çapı 16-17mm’ye ulaştığında hCG hormonu vererek, erken luteinizasyon olasılığını en düşük seviyeye çekiyoruz.

Tüp bebek nedir, tedavisi nasıl uygulanır?

Ümidinizi yitirmeyin

Bu yeni yaklaşıma göre uyguladığımız tüp bebek sonuçlarıyla, geleneksel tüp bebek sonuçlarını karşılaştırdığımızda, daha erken toplanan oositlerden daha iyi kalitede embriyo geliştiğini ve gebelik oranlarının daha yüksek olduğunu gördük. Elde edilen sonuçlar, ileri yaş grubu tüp bebek başarısı açısından oldukça ümit verici.

Yumurta kalitesinin ve sayısının, kadın yaş aldıkça azalması nedeniyle, ileri yaşlardaki tüp bebek başarısını azalttığı pek çok çalışma ile ortaya kondu. Ancak kadının yaşının ilerlemesiyle tetiklenen mekanizmaların gerisindeki  tüm olaylar henüz açıklanamıyor. Bu yüzden yaşınız ilerlemiş de olsa annelik için ümidinizi yitirmeyin.”

Darısı evlat hasreti çeken diğer kadınların başına

Nurcan Kesici, 42 yaşında. 105 kiloydu kimse anne olabileceğine ihtimal vermiyordu… Anne olabilmesi bir mucizeydi. Yaşı ilerlemiş kilosu çok fazlaydı. Şeker hastalığı ve yüksek  tansiyonu da vardı. Ama ümidini kaybetmedi…

Üç yıl önce Op. Dr. Betül Görgen’e başvurarak tüp bebek tedavisine başladı. İlerlemiş yaş, önemli bir sorundu ve gebelik oluşumunda en önemli engeldi. Her şeyin yolunda gitmesiyle bu olumsuz süreç aşıldı. İlk denemede hamile kaldı. Nurcan Kesici, sonuçların kendisinin olmadığını yanlışlık olduğunu bile düşündü ama gerçekten hamile kalmıştı.

Tüp bebek nedir, tedavisi nasıl uygulanır?

İleri yaşına ve aşırı kilolarına rağmen hikayesi mutlu sonla bitti. Zorlu ama keyifli geçen bir süreçten sonra  yavrusunu kucağına aldı. Darısı evlat hasreti çeken diğer kadınların başına…

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla