Türkiye’de 3 milyondan fazla diyabetli kişi hasta olduğunun farkında değil

Kategori: Diyabet, Sağlık Gündemi Print

taksim kalabalık psikolojik tedaviTürkiye’de giderek artmaya devam eden diyabet sıklığı toplum sağlığını tehdit ediyor. 6 milyon diyabet hastasının bulunduğu ülkemizde hasta olduğunu bilmeyen milyonlarca kişi ancak ileri aşamalarda teşhis edilebiliyor. 52.Uluslararası Diyabet Kongresi Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, dünyada diyabetin yüksek görüldüğü ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, “Türkiye’de 6 milyon 400 bin diyabetli birey var. Yine 3 milyona yakın diyabet olduğunu bilmeyen hasta var” dedi.

Türk Diyabet Cemiyeti ve Türk Diyabet Vakfı tarafından düzenlenen, 52. Uluslararası Diyabet Kongresi, Antalya Beldibi Tatil Merkezindeki bir otelde başladı. Açılışta konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, diyabet hastalığının sadece kan şekerinin yükselmesi olmadığını belirterek, vücutta bir çok doku ve organa yan etkisinin olduğunu söyledi. Bu yıl diyabet kongresinin 52’ncisini düzenlediklerini aktaran Prof. Dr. Arslan, kongreye, doktor diyetisyen ve hemşire olmak üzere bin 400 kişinin katıldığını kaydetti.

3 Milyon kişi diyabetinin farkında değil

Diyabetin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de arttığına vurgu yapan Prof. Dr. Arslan, “Ülkemizde diyabet oran olarak yüzde 13.4 oldukça yüksek bir oran. Türkiye diyabetin yüksek göründüğü ülkelerden birisidir. Türkiye’de 6 milyon 400 bin kadar diyabetli birey var. Yaklaşık 3 milyona yakında diyabet olmadığını bilmeyen hasta var. Hastalığa ne kadar erken tanı koyarsak tedaviye başlanılır.

Diyabetin önlenemeyen yükselişi: Türkiye’de diyabet sıklığı %18’e yükseldi!

Bu yıl 8 yabancı konuşmacı var. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacağız. Diyabette insülin tedavisi başta geliyor. Erişkin tipi şeker hastalarında diyet ve ağızdan şeker düşürücü ilaçlar kullanılıyor. Bu kongrede insülin yapımında kolaylıklar, pompa kullanımı da ele alınacak” dedi.

Uluslararası Diyabet Federasyonunun dünya diyabet verileri

Prof. Dr. Arslan, Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerini de katılımcılarla paylaştı. Arslan, “Diyabet her 11 kişiden birinde var. Dünyada 415 milyon diyabetli birey var. 2040 yılında her 10 kişiden birin diyabetli olacak. Dünyada 642 milyon diyabetli birey bulunacak. Her 7 gebelikten biri diyabetten etkileniyor. Dünyadaki erişkin bireylerden yüzde 46.5 diyabet olduğunu bilmiyor. Her 6 saniyede bir birey diyabet nedeni ile hayatını kaybediyor. Dünya sağlık harcamalarının %12 ‘si diyabete kullanılıyor. Diyabetik bireylerin 4/3’ü az ve orta derecede gelirli ülkelerde yaşıyor” dedi.

TURDEP-II: Türkiye’de diyabet insidansı 12 yılda % 90 arttı!

Kongrenin açılışında Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova ve Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya diyabet bildirgesi hakkında bilgiler verdi. 4 gün sürecek kongrede, diyabet tedavisinde yenilikler, yaşlılarda diyabet yönetimi, insülin uygulama sistemlerindeki yenilikler, tek bir hap ile insülinden kurtulmak, diyabette yanlış bilinenler, diyabette akıllı telefonların kullanımı, adölesan diyabetik takibi, diyabetli bireyse sosyal yaşam, diyabette cinsiyet farkı, diyabet ve seyahat konularında bilgi paylaşımında bulunulacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla