Türkiye’de ilk kez diz içi ile uyumlu vücut sıvısı üretildi

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Ortopedi, Sektör Print

diz-kapak-diken-agriTürkiye’nin önde gelen biyoteknoloji firmalarından birisi olan VSY Biotechnology; diz, kalça, omuz, dirsek, bilek, çene gibi eklemlerde insanların hareket kabiliyetini kısıtlayan ve ağrıya neden olan tüm dejenerasyonlara karşı iyileştirici, sodyum hyaluronat içeren inovatif bir ürün geliştirdi. Eklem boşluğuna enjekte edilen bu sıvı vücut dokusuyla yüzde 100 uyumlu. VSY Biotechnology, Ar-Ge merkezindeki yoğun çalışmaları sonucunda insan vücudunda bulunan sodyum hyaluronat’ı sentetik olarak üretti. Bu sıvıyı “Reviscon” markasıyla Türk ve dünya ortopedi fizik, tedavi rehabilitasyon doktorlarıyla tanıştırdı.

eklem-diz-kapakKonuyla ilgili açıklama yapan VSY Biotechnology CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş; “VSY Biotechnology tarafından TUBİTAK ile birlikte projelendirilerek geliştirilen sodyum hyaluronat içeren “Reviscon” markalı yeni ürünümüz uluslararası CE sertifikasını alarak Avrupa’daki ruhsatlandırma sürecini de tamamladı. Vücut dokusuyla tamamen uyumlu olan bu ürünle Türkiye’de ve dünyada diz ve diğer eklem ağrıları çeken hastaların derdine derman olacağız” dedi.

REVİSCON KİREÇLENMEYE KARŞI ETKİLİ
demirhan-diracogluİstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Demirhan Dıraçoğlu ise “Reviscon”, 3 milyon Dalton molekül ağırlığı ve 20-32 miligramlık oranları ile kireçlenmeye karşı önemli bir etki gösteriyor ve olumlu sonuçlar elde ediliyor. Ayrıca kendi ülkemizin bir ürünü olması, Türkiye’de üretilip dünyaya ihraç edilmesi de bizler için önemli bir konu” diye konuştu.

VSY HAKKINDA: 1997 yılında kurulan VSY, oftalmoloji (göz bilimi) alanında ülkemizin lider kuruluşudur. Merkezi İstanbul’da bulunan VSY’nin Türkiye’nin dört bir yanında yetkili satış temsilcilikleri ve bayi ağı bulunmaktadır. VSY; 2008 yılında VSY Biotechnology ve İlaç San. A.Ş.’yi kurarak, 2009 yılında göz içi lensi üretimine başlamıştır. Geliştirdiği göz içi lensi ile VSY; TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından 2010 yılında düzenlenen 9. Teknoloji Ödülleri’nde Büyük Teknoloji Ödülü’nün sahibi olmuştur. 2010 yılında yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Tuzla’da yeni bir üretim tesisini daha hayata geçiren VSY, bu tesis ile Ar-Ge çalışmalarına daha da hız vermiştir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla