Türkiye’nin ilk yapay omurga disk implantı kullanılmaya başladı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

Ali_Fahir_zer_Deniz_Erbulutİnventram tarafından patenti alınarak hayata geçirilen ve tamamen yerli ilk yapay omurga disk implantı ameliyatlarda kullanılmaya başladı. Koç Holding  ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile kurulan İnventram, Türkiye’nin sağlık teknolojileri alanında bugüne kadarki en büyük adımlarından birinin atılmasını sağladı. Yrd. Doç. Dr. Deniz Erbulut ve Prof. Dr. Ali Fahir Özer tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yapay omurga disk implantı, İnventram tarafından patenti alınarak hastaların kullanımına sunuldu. Boyun omurları ile ilgili sorunlara çözüm olacak ameliyatlarda kullanılan implant, daha kolay uygulama imkânı sunarken, hastalara da daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor. Ürünün Türkiye’de yılda 3 bin 500 kişiye kadar uygulanma potansiyeli bulunuyor.

Bugüne kadar ameliyatlarda hastalara uygulanan iki veya üç parçalı protezlerin yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırmak için üretilen yapay omurga disk implantı, hastaların günlük hayatlarına hiçbir engel yaşamadan devam etmelerini sağlıyor.

Bugüne kadar sağlık ürünleri ve tıbbi implantları ithal eden Türkiye’yi bu alanda ihracatçı konumuna taşıyacak olan bu buluşun, sağlık teknolojileri alanında önemli bir adım olduğunu belirten İnventram Genel Müdürü Cem Soysal, bu ürün için yurtdışından da yoğun bir talep olduğuna dikkat çekti. Ürünü ABD’de de satışa çıkarmaya hazırlandıklarını anlatan Soysal, şu ana kadar 12 yatırımcının ürünle ilgilendiğini söyledi.

Türkiye’de bir ilk! GATA, vücut yedek parçaları üretecek

Soysal, “Bugün yaklaşık 500 bin civarında yabancı Türkiye’ye sağlık hizmeti almaya geliyor. Türkiye sahip olduğu altyapı ve insan gücüyle bunun en az 5 katını hak ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın hedefi 2018 sonu itibarıyla 2 milyon uluslararası hastayı Türkiye’de ağırlayarak sağlık turizminden geliri 9-10 milyar dolar, 2023’te de 20-25 milyar dolar gelir elde etmek. Yüksek katma değere sahip olan yapay omurga disk implantı gibi ürünlerle bu rakamı arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kurulduğu günden bu yana 3 bin 800’den fazla şirket ve projeyi değerlendiren, bunlardan 62’sine yatırım yapan İnventram; Biyoteknoloji ve Sağlık, Otomotiv, Bilgi ve İletişim teknolojileri, Savunma Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim, Nanoteknoloji, Elektronik/Elektronik Ürünler, Malzeme Bilimleri ve Kimya ve Uzay Sistemleri alanlarında yatırım çalışmalarına devam ediyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla