Uzmanlık eğitimleri durdu! Depremzede asistan hekimlerden nakil talebi

14 Nisan 2023  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Deprem felaketinde yıkıma uğrayan 4 şehirde eğitim alan asistan hekimler, başka şehirlere nakil edilmeleri için Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptılar. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’daki üniversitelerin tıp ve diş hekimliği fakültelerinde eğitim alan yaklaşık 40 asistan hekim, Sağlık Bakanlığı önünde buluşarak ‘Depremzede Asistan Hekimlerin Sesini Duyun’ yazılı pankart açarak, Türkiye’nin diğer illerindeki üniversitelerine nakil taleplerini dile getirdi.

Asistan hekimler, depremde hasar gören hastanelerde çalışmaya zorlandıklarını, depremzede asistan hekimlerin uzmanlık eğitimlerini alabilmeleri için kalıcı olarak başka şehirlere nakil edilmesi gerektiğini söyledi.

Deprem bölgesindeki uzmanlık eğitimleri durdu

Grup adına basın açıklamasını okuyan asistan hekim, “Hastalarımızı takip ettiğimiz, eğitimimizin önemli bir parçasını oluşturan servislerimizin çoğu kapalı olduğu için eğitimimiz ciddi oranda ve telafi edilemeyecek derecede sekteye uğramıştır. Çünkü sadece Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’daki uzmanlık öğrencilerinin eğitimleri durmuş, geri kalan illerdeki meslektaşlarımızın uzmanlık eğitimleri devam etmektedir. Depremin üzerinden 2,5 ay geçmiş olmasına rağmen, diğer 77 ildeki meslektaşlarımızla aramızda klinik, teorik ve pratik anlamda kapanmayacak derecede farklar oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla